Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsou už akcie předražené?

Jsou už akcie předražené?

13.11.2014 10:58
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Širší americký akciový index S&P 500 od začátku roku přidává více než 10 %. Pokud nastolený trend udrží, může pomýšlet na třetí rok v řadě s dvouciferným výnosem, což se naposledy podařilo na konci devadesátých let.

S ohledem na několik let trvající býčí rally se však nabízí sugestivní otázka – nejsou už akcie předražené? Pokud je totiž odpověď kladná, měl by se investor mít na pozoru a opatrně vážit své dlouhé pozice. Pojďme se proto podívat na dvě z nejpoužívanějších měřítek ocenění akciového trhu.

Klasický pohled na čísla

Za tradiční přístup na hodnocení valuace akciového trhu můžeme bezesporu označit pohled na ukazatel P/E (cena/zisky). Ten nám de facto signalizuje, jestli má současná úroveň valuace akciového trhu reálné opodstatnění v ziscích korporací. Podle dat Bloomberg se P/E aktuálně nachází na hodnotě 18. Průměrná hodnota za posledních šedesát let pak dosahuje 16,3 násobku.

Je tedy patrné, že se trh nachází na mírně vyšších úrovní (co do ukazatele P/E), nicméně býčí rally posledních 5 let, během níž index S&P 500 přidal 200 %, má své opodstatnění v reálných základech výkonnosti amerických společností. To potvrzuje také průměrná hodnota tržeb na akcii, která se vyšplhala na rekordní úrovně.

CAPE

Pozici velmi oblíbeného nástroje při rozboru ocenění akciového trhu zaujímá také tzv. CAPE, které je upravenou verzí (držitelem Nobelovy ceny Robertem Shillerem) klasického ukazatele P/E. Tzn. průměrný zisk na akcii (E) je nejprve očištěn o inflaci a následně zprůměrován za posledních deset let. Hodnota akciového trhu (na akcii) je pak se zprůměrovaným upraveným ziskem na akcii dána do poměru a výsledkem je ono zmiňované CAPE.

Právě současná hodnota 26,5 násobku je dle medvědích investorů důkazem nadhodnocení akciového trhu, který (reprezentován indexem S&P 500) v průměru hlásí historickou hodnotu na úrovni 16-ti násobku.

Hodí se ovšem zmínit, že CAPE se průměrováním snaží vyhladit cyklické výkyvy v ziscích společností. To bezesporu není špatná myšlenka, avšak problémem je, že ne všechny společnosti (potažmo sektory) se vyvíjejí v cyklech. CAPE nerozlišuje mezi sektory, a proto vyhlazuje kromě cyklických sektorů (těžařské společnosti), také například firmy z oblasti služeb, na něž se právě USA v posledních letech daleko více specializuje a které nejsou typickým cyklickým sektorem. I proto je CAPE v tomto ohledu zkreslující.

Prostá úvaha

Kromě absolutních čísel, i když zasazených do historické relace, se vyplatí sledovat celý příběh, kterého jsme svědky. V první řadě americká ekonomika hlásí slušný hospodářský růst, s nímž je spjatý růst investic a spotřeby, a nepředpokládá se výraznější zadrhnutí. Celkově je tak v současné chvíli výhled pro americké akcie v tomto ohledu poměrně pozitivní. To ostatně dokazuje probíhající výsledková sezóna, ve které zhruba tři čtvrtiny firem překonaly konsensuální očekávání.

Na druhou stranu je přehnaný optimismus třeba brzdit. Přece jen zůstává otázka v podobě kroků Fedu. Načasování úrokových sazeb a především pak samotný proces může rozjetému americkému hospodářství způsobit potíže. I proto je Fed v klíčovém rozhodnutí opatrný.

Celkově tak můžeme říci, že se akcie nacházejí na dražších úrovních, na druhou stranu je valuace stále poměrně pevně podložena výkonností amerických korporací. Nadále se tak vyplatí především hledat konkrétní akciové tituly (s valuačním diskontem), které skýtají dostatečný potenciál pro zhodnocení.

Zdroje: Bloomberg, CNN


Čtěte více:

Akciové trhy jako bájný Fénix - Může zmrtvýchvstání pokračovat?
11.11.2014 11:15
V polovině října širší akciový index S&P 500 odevzdal takřka všechny ...

Váš názor
 • A jak !!!
  14.11.2014 9:40

  ale roztleskávači se stále snaží, inu je to jejich dobře placená práce.
  asjav
  • Re: A jak !!!
   14.11.2014 13:36

   Když jakýkoliv argument, který nehoruje pro nekonečný růst je "zkreslující", tehdy je pravý čas k úprku!
   jiri
 • Florida
  13.11.2014 16:40

  Akcie půjdou pořád nahoru. (americké) Nemusíte být génius, stačí se podívat okolo sebe. Hotely nacpané, bary nacpané, všude se staví, všude se hraje, všude visí cedulky Hiring. Za 5 let bude Dow 40 000. Min. A zase levné peníze, jakákoli půjčka komukoli. MInule se nám to líbilo, tak jedeme ještě jednou. Nezapomeňte však včas utéct.
  Dan
 •  
  13.11.2014 11:05

  Když se podívám do svého sledovacího portfolia , nevidím předražené akcie . Naopak vesele to klesá a stagnuje až na pár výjimek.
  Jezdec.
  •  
   14.11.2014 8:32

   Kromě asi 5 obchodů za celé své období , nedělám obchody na české burze. Poslední , který jsem udělal , byl ztrátový . Šanci tomu dávat už nebudu . Hledáčku mám akcie, které by mohli jít nahoru . Většina z nich stagnuje nebo mírně klesá. Co stoupá, jen top vybrané .
   Jezdec.
  •  
   13.11.2014 11:24

   Ano ano, kdo před pár lety nakoupil Patrií doporučované tituly s velkým růstovým potenciálem jako NWR nebo KITD (já), může mít pocit, že jsou dnes jeho akcie lehce předražené (pozn. Ironie ... a docela brutální)
   Chorche
   •  
    13.11.2014 16:47

    Patria je broker a underwriter. Tedy mohou současně prodávat a kupovat. Mohou obchodovat proti zákazníkům. Za akciemi stojí majitelé. Kdo věří NWR a Bakalovi je blázen. Pokud vím, tak Patria je čistá jak padlý sníh.
    Dan
  • )))
   13.11.2014 11:24

   zejména klesá jedna a to hodně
   ZUZKA
   • Re: )))
    13.11.2014 16:33

    mi na tom nesmíme nic vydělat, jo to by nešlo, abychom měli zisky ...
    tl555
Aktuální komentáře
22.5.2018
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba