Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Banky jsou dostatečně odolné vůči negativním šokům

ČNB: Banky jsou dostatečně odolné vůči negativním šokům

10.12.2014 10:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Bankovní sektor v Česku je dostatečně odolný vůči případným negativním šokům. Vyplývá to z výsledků zátěžových testů bankovního sektoru, které dnes zveřejnila ČNB. Kapitálová vybavenost celého odvětví by zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v zátěžovém scénáři, který hypoteticky předpokládá silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí.

Hlavním zdrojem odolnosti sektoru je jeho vysoká kapitálová přiměřenost, která ke konci září 2014 přesáhla 18 procent, uvedla ČNB. Při hodnocení odolnosti sektoru byly použity základní a zátěžový scénář. Základní scénář předpokládá mírný pokles tvorby provozního zisku, meziročně vždy zhruba o pět procent, kvůli přetrvávající vysoké konkurenci ve všech oblastech trhu. Ta spolu s prostředím nízkých úrokových sazeb vede k poklesu úrokových i poplatkových zisků, a to i přes předpokládané oživení úvěrové aktivity.

Zátěžový scénář předpokládá razantní propad provozních zisků, které by v horizontu testů klesly proti roku 2013 kumulativně o zhruba 38 procent. Základní scénář je založen na listopadové makroekonomické prognóze ČNB a předpokládá v letošním a příštím roce růst ekonomické aktivity o 2,5 procenta. V zátěžovém scénáři se Evropa ocitá v deflaci. Předpokládá konec oživení v eurozóně a výrazný pokles ekonomické aktivity v EU. Kvůli poklesu zahraniční poptávky se v něm česká ekonomika navrací do recese.

Výsledky listopadových zátěžových testů byly provedeny na datech k 30. září 2014 a zaměřují se na horizont následujících tří let.

Zdroj: ČTK, ČNB


Čtěte více:

Rozbřesk - včerejší řecká burzovní tragédie má spletité kořeny v politické situaci země
10.12.2014 9:10
Řecký akciový trh se včera zhroutil o 13 %, což je největší jednodenní...
Spotřebitelské ceny v Číně rostly nejpomaleji za pět let
10.12.2000 8:37
Spotřebitelské ceny v Číně v listopadu zvolnily růst a zvýšily se nejm...
Technická analýza - Dolar pravděpodobně posílí po včerejším nevysvětlitelném oslabení
10.12.2014 9:27
Měnový pár se dnes pohybuje při úrovni denního pivotu 1,2373 EURUSD. O...

Váš názor
  • Pan Babiš říká něco jiného,než ČNB?!
    10.12.2014 14:54

    Na Foru Zlatá Koruna o konkurenceschopnosti ČR 1.12.14 uvedl ministr financí ČR ,že samotná Česká exportní banka eviduje za 35 MLD Kč ohrožených úvěrů/ po lhůtě splatnosti/. https://www.youtube.com/watch?v=ge1P_48Mh6s
    jožin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data