Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou dle předběžných údajů (zpracováno cca 60 % odpovědí od respondentů) v únoru meziměsíčně poklesl na 93,6 bodů z lednových 98,1 b. Trh očekával stagnaci indexu na úrovni 98,1 b., avšak dnešní data přerušila šestiměsíční nepřetržitý růst a sesadila index z 11letých maxim.

Stoupající cena ropy (dnes se Brent poprvé od začátku roku podíval nad 60 USD/barel) zhoršuje vyhlídky spotřebitelů, kteří si rychle zvykli na nízkou cenu pohonných hmot. To se projevuje v poklesu obou dílčích subindexů: i) hodnocení současné situace (příslušný index - 6,2 b.) a ii) index očekávání (- 3,5 b.).
Rostoucí cena ropy snižuje disponibilní příjmy domácností a limituje tak jejich spotřebu. Negativní zprávou, která tlačila index spotřebitelské důvěry dolů, byl také vyšší počet nově propuštěných pracovníků v těžebním sektoru. Z šetření Michiganské univerzity také vyplývá, že domácnosti jsou méně ochotné vydávat peníze za nákupy zboží dlouhodobé spotřeby.
Inflační výhled (bedlivě sledovaný Fedem) pro příštích 12M se meziměsíčně zvýšil o 0,3 p.b. na 2,8 %. V horizontu pěti až deseti roků očekávají američtí spotřebitelé růst cen o 2,7 % (- 0,1 p.b. m/m). I zde se pravděpodobně projevuje dražší ropa, která se odpoutala od svého 6ti letého dna.
Proti únorovému poklesu spotřebitelského optimismu (stále se bavíme pouze o předběžných údajích) působí silný trh práce spojený s růstem reálných mezd. Navzdory horšímu výsledku, který dnes přišel z University of Michigan, zůstává spotřebitelská důvěra na vysokých hodnotách a poblíž desetiletých maxim. Dolar na předběžná data nijak výrazně nereaguje.