Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Splněný sen Steva Jobse - iCar; v hlavní roli Tim Cook

Splněný sen Steva Jobse - iCar; v hlavní roli Tim Cook

16.02.2015 15:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V nedávném rozhovoru s CEO automobilky Ford se jejích hlavní šéf nechal slyšet, že se jedná v podstatě o šílenou dobu. Tradiční výrobci aut si nemůžou být vůbec ničím jistí a už vůbec ne tím, čím si byli jisti před pěti lety. Čelí konkurenci od společností, od kterých by to před několika lety nikdo nečekal.

Google představil svoje roztomilé vozítko se kterým půjde do testovacího provozu v Kalifornii, Tesla tlačí model S a X mílovými kroky vpřed a s vidinou funkční gigatovárny ještě rychleji. Jediný, kdo drží absolutní state-of-the-art level v automobilovém průmyslu je Toyota za svůj koncept Mirai poháněný čistě vodíkem, získala nominaci na místo v prestižním seznamu magazínu Fast Company 50 nejinovativnějších firem světa pro rok 2015. Mirai by měl dorazit na americký trh na podzim 2015.

Začíná se šuškat, že Apple tajně kutí na svém vlastním vozidle iCar nebo Apple Car. Podle blogu Mac Observer, který se zabývá sledováním pouze společnosti Apple, přednesl minulý týden zprávu, že Apple agresivně pytlačí ve vodách Tesla Motors. Hledá nové lidi - experty na vozy, designéry, apod. Apple se prostě zaměřuje na akvizici lidí kolem vývoje a produkce vozidel. Může to samozřejmě znamenat jen to, že Apple pracuje na svém software pro vozy, ale podle nejmenovaného zdroje ze Silicon Valley je tu řada firem, které věří, že Apple skutečně pracuje na svém vlastním voze.

Projekt se může zdát být téměř neuvěřitelný, ale kdo by před pár lety věřil, že Google bude mít svoje auto v segmentu “absolutních automatů”. Navíc Apple již vyvíjí svůj software pro vozy CarPlay, kam již vložil iOS a Siri, tudíž "mozek" vozu by měl být v pokročilém stádiu vývoje.

Vstup Apple do segmentu vozů by dával smysl. Apple kraluje mobilnímu světu, tabletovému světu, který ovšem vykazuje známky “minimálně” zpomalování. Apple může na automobilovém segmentu lákat nekonečně dlouhý životní cyklus vozů, který už desítky let provází amerického spotřebitele. Tradice individuálního mobilismu je silně zakořeněná v americké společnosti. Vůz je jakýmsi symbolem svobody.

Nelze říci, že bychom z úst Tima Cooka neslyšeli žádné nápovědy o tom, že Apple něco chystá. Minulý rok v září se na jedné události nechal slyšet: “Existují produkty na kterých pracujeme, o kterých nikdo neví a ještě se o nich nespekulovalo.”

Dalším poměrně pádným důvodem proč se můžeme domnívat, že auto pro Apple dává smysl je vyjádření o Apple TV z prosince 2012, když byl Tim Cook dotázán na televizní trh: “Když vstoupím do svého obývacího pokoje a zapnu televizi, cítím jako bych odcestoval v čase o 20 až 30 let nazpět. Televizní trh je oblast, která nás hodně zajímá, ale nemohu říci více.” O televizi také později prohlásil: “Televize je jedna z těch věcí, která se zasekla v 70. letech, spousta věcí okolo se změnila, ale interface televize nikoli, je příšerný a škaredý.”

Zdroj: Reuters, Bloomberg, Business Insider


Čtěte více:

Rozbřesk - optimismus ohledně Řecka vytlačil akcie na nová maxima - v kurzu je stále IT scéna
16.02.2015 9:10
Překvapivě dobré výsledky HDP eurozóny za čtvrtý kvartál a optimismus...
Technická analýza - Svátek v USA pradvěpodobně omezí pohyb EURUSD
16.02.2015 9:31
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad úrovní denního pivotu 1,1405 ...
Prostořeký Varufakis: Evropské peníze Řecku nepomáhaly, sloužily bankám
16.02.2015 9:45
Peníze z evropských záchranných balíčků nepomáhaly řecké ekonomice, al...

Váš názor
  • chachá
    16.02.2015 15:37

    tak toho bych se nebál, Apple by nabízel Dacii za milion a navíc auta jsou o emocích a vysavač se zvukem z repráku nikoho moc nepotěší natož ta designová obluda od googlu :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: chachá
      16.02.2015 15:55

      presne tak se nekteri chechtali, kdyz prisel mac na trh a pak jim ztuhnul skleb.
      hm
      •  
        16.02.2015 15:58

        co je Mac ? :o) no kdyby se něco takového mělo někdy ujmout, tak to bude osobní mobilní ijednotka ale už ne auto :o)
        Mike -Green D. is killing Europe
        •  
          16.02.2015 16:11

          myslim, ze je zajimave, jak tisk oznacuje automobil za symbol svobody a pro me je to treba symbol znecisteni a smrti. jsou ale veci, ktere se do propagandistickych clanku proste nehodi.
          Azb
          •  
            17.02.2015 8:48

            Pro mě není auto symbolem ničeho, podobně jako lednička nebo sekačka na trávu. Nicméně by mě zajímalo, kdo ze zdejších diskutujících by o koupi apple car uvažoval. Já teda ani náhodou i když o elektromobilu jsem uvažoval, zavrhl jsem to. Ta technologie ještě zdaleka není zralá a já nejsem člověk, co dělá rád pokusného průkopníka.
            ..
Aktuální komentáře
12.03.2026
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD