Překvapivě dobré výsledky HDP eurozóny za čtvrtý kvartál a optimismus ohledně vyjednávání Řecka s věřiteli vynesly americké akciové trhy na nová maxima. To platí nejen pro hlavní indexy - tedy S&P500 a Dow Jones , ale hlavně pro technologicky orientovaný Nasdaq , který minulý týden uzavřel na nejvyšších hodnotách za posledních 15 let. Mimochodem jen pro zajímavost tržní kapitalizace pěti vybraných technologických gigantů (Apple, , , a Nokia), jež pamatují i období před finanční krizí, dosahuje téměř 10 % výkonu americké ekonomiky. A to nejen více než tomu bylo v roce 2007, ale hlavně více než při prasknutí technologické bubliny v roce 2001 (byť tehdy nebyl na burze). Nikde samozřejmě není psáno, že to nemůže být ještě více, neboť výše uvedeným a podobným firmám se daří technologiemi zásadně měnit či likvidovat celé sektory ekonomiky.
To co se líbí akciovým trhům, se zákonitě nemůže líbit bezpečným instrumentům, které nic nenesou. A těmi jsou vládní dluhopisy. Tak například výnos amerického desetiletého vládního dluhopisu během pár dní vylétl o více než 40 bazických bodů vzhůru, což představuje téměř ztrátu 4 %. Evropské dluhopisy na tom zatím nejsou zle, neboť se očekává, že s příchodem března ECB začne skupovat velkou část nabídky, avšak i zde začínají být ztráty viditelné.
Předražené trhy dluhopisů se nyní musí modlit, aby se na dnešní schůze Eurogroup, kde se bude projednávat “update” řeckého úvěrového programu, něco pokazilo či raději ještě lépe, aby si Němci s Řeky vjeli do vlasů. Dluhopisoví býci by pak asi rovněž uvítali, kdyby v neděli započaté příměří na východní Ukrajině bylo porušeno nějakou silně medializovanou přestřelkou. Ani jeden scénář není samozřejmě vyloučen, nicméně i tak může být zamýšlený rychlý “exit” z býčího trhu dluhopisů pro řadu subjektů komplikovanou záležitostí.
Forex - region
Dohoda o klidu zbraní na Ukrajině nechala v pátek regionální měny v klidu. Údaje o hospodářském růstu v regionu za poslední kvartál 2014 se značně odlišovaly, a zatímco ekonomiky Maďarska a Polska rostly meziročně o 3 a více procent, tak růst v Česku výsledkem 1,3 % zklamal. Koruna však nakonec mírně posílila ke 27,60 a polský zlotý naopak asi o 0,3 % oslabil, i když jeho reakce na hlubší než očekávanou deflaci v lednu byla vlažná.
Tento týden nebude v regionu až zas tak moc zajímavý (výjimkou jsou polská čísla), avšak z globálního pohledu rozhodně nudný nebude. Regionální trhy bude zajímat faktické dodržování klidu zbraní na Ukrajině (na některých místech se stále bojuje) i výsledky další schůzky evropských ministrů financí ohledně dalšího osudu řeckého záchranného programu. Ačkoliv druhá zmíněná událost se může ještě zamotat, tak první představuje z hlediska regionálních aktiv patrně větší riziko.
EUR/USD
Euro si na konci týdne polepšilo, když do karet společné měně hrály jednak relativně dobré údaje o HDP z eurozóny a jednak pozitivní zprávy přicházející z Atén. Ty naznačují, že nová řecká vláda fakticky obnovila rozhovory o (staro)novém programu řízeném věřiteli. Kurz eurodolaru tak vyplul nad hladinu 1,14.
Dnes se přitom bude čekat na to, jak dopadnou rozhovory v rámci Eurogroup (ministři financí eurozóny), přičemž než budou k dispozici jeho výstupy, tak ke klidnějšímu obchodování může přispět fakt, že v USA je dnes svátek.