Zatímco my jsme se mohli těšit z toho, jak nám ta koruna po vyšší inflaci hezky posiluje, a trhy dluhopisů v Eurozóně se těšily ze startu jejich plánovaných nákupů ze strany ECB, tak ve Spojených státech se těšili ze zcela jiné show. Technologická firma po pěti letech představovala nový výrobek - náramkové hodinky iWatch.
Nemá cenu zde dělat reklamu Applu popisem, co hodinky umí a neumí a kolik budou stát. Spíše si řekněme, že úspěch či neúspěch Applu má pro chování trhů nyní daleko větší vliv, než by si odpůrci předražených produktů s logem jablka chtěli připustit. je totiž aktuálně firma s největší tržní kapitalizací na světě, která se pohybuje na úrovni 4 % amerického HDP. Takové tržní hodnoty z technologických firem dosahoval jen v dobách své největší monopolistické slávy na vrcholu “dot com” bubliny na začátku tohoto století.
Ale v případě velikosti Applu (ale třeba i Googlu) nejde jen o trhy, ale i o celé ekonomiky. A proč by ovšem, konkrétně nás v České republice, měly nové výrobky Applu zajímat? Konec konců, z hlediska tržeb u nás díru do světa asi neudělá a po produkční stránce by se měli bát spíše Švýcaři. No ne tak docela. Průmysl v ČR stojí a padá s výrobou automobilů a otázka zní, co vytáhne z klobouku příště. Nedávno totiž propukla aféra, neboť se ukázalo, že konkurenci za velmi atraktivních podmínek přetahuje vývojáře, kteří bádají třeba nad tím, jak postavit auto-baterie, které opravdu něco vydrží. To zavdalo spekulace, že po hodinkách je další v řadě jablečné auto.
Nápad, že firma, která vyrábí iPady, bude dělat auta, může připadat leckomu směšný, ale řadě analytiků tato úvaha přišla jako další velmi logický krok. má v hotovosti 180 miliard dolarů a automobilová firma i nedávno předvedla, že bariéry pro vstup do tohoto odvětví (výroby automobilů) nejsou tak velké, jak se ještě před časem zdálo.
Takže až za pět let bude šéf Applu Tim Cook představovat v Kalifornii další novinku firmy, je dost možné, že to lidé v Mladé Boleslavi, Kolíně a Nošovicích budou povinně sledovat on-line.
Region
I když česká inflace zůstává hluboko pod dolní hranicí tolerančního pásma ČNB, její setrvání v kladných hodnotách včera podpořilo korunu, která mírně posílila k 27,25 EUR/CZK. Zisky, i když omezené, si včera připsal i polský zlotý, který v současnosti těží ze signálů NBP, že již nebude dále měnovou politiku uvolňovat.
Z dnešních regionálních událostí za pozornost stojí zejména maďarská inflace. Podle našeho názoru zůstává maďarská ekonomika i nadále v deflaci a další uvolňování měnové politiky na dalším zasedání 24. března je tedy velmi pravděpodobné. Po agresivním kroku polské centrální banky by mohl vyšší než očekávaný pokles spotřebitelských cen v Maďarsku podpořit očekávání razantnějších kroků i v Maďarsku, což by se pochopitelně na forintu projevilo negativně.
Dluhopisy
Začátek kvantitativního uvolňování ECB podpořil evropské dluhopisy. Výnos německého desetiletého vládního dluhopisu včera poklesl o 8,4 bps a poklesly i výnosy španělských a italských vládních cenných papírů. Naopak řecké výnosy se vydaly opačným směrem, když jednání s věřiteli stále nevedou k řešení a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl, že okolo Řecka je třeba přestat ztrácet čas a že navrhované řecké reformy ještě zdaleka nejsou kompletní. K nejistotě okolo Řecka také přispívá reálná možnost referenda o navrhovaných reformách nebo i předčasné volby. Část nedávných ztrát vymazaly i americké dluhopisy.