Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Pomalý růst pro americké úrokové sazby

Project Syndicate: Pomalý růst pro americké úrokové sazby

20.03.2015 11:03

Nové politické prohlášení amerického Federálního rezervního systému bude v nadcházejících dnech jako obvykle pitváno do nejmenších podrobností, neboť investoři budou hledat jakékoliv náznaky, které by jim prozradily, kdy a jak rychle se budou úrokové sazby zvyšovat. V dokumentu se nápadně neobjevuje slovo „trpělivý“ a Fed dal najevo, že svou základní sazbu možná zvýší už v červnu. Konkrétní formulace však nejsou ani zdaleka tak výmluvné jako kontext, v němž je prohlášení zveřejněno.

Právě nejistota v otázce měnové politiky Spojených států je hlavní příčinou letošní volatility na finančních trzích. Potenciální dopad zvýšení úrokových sazeb na americkou výnosovou křivku koneckonců významně ovlivní cenu všech globálních aktiv.

Tři faktory ovšem naznačují, že investoři kladou na riziko nového ocenění křivky přehnaný důraz. Za prvé ekonomický vývoj pravděpodobně povede k tomu, že až dojde na zvyšování úrokových sazeb, projeví Fed obezřetnost. Za druhé platí, že i kdyby Fed jednal rychle, touha investorů po návratnosti ukotví výnosy. A za třetí technické charakteristiky trhu zajistí silnou poptávku po cenných papírech amerického ministerstva financí.

Začněme u relevantního ekonomického vývoje. Dnes panuje konsensus, že americká ekonomika setrvale roste, hlavní ukazatele naznačují další expanzi a údaje z trhu práce překonávají očekávání. Tvorba nových pracovních míst je silná, celkový počet zaměstnanců v nezemědělských sektorech se v únoru zvýšil o 295 000 a míra nezaměstnanosti opět klesla na pouhých 5,5%.

Z čeho má Fed vrásky na čele?

Některé indikátory však Fed stále znepokojují. Deflátor osobní spotřeby zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem. Očekává se, že jádrový index spotřebitelských cen, který má být zveřejněn příští týden, dosáhne meziročního zvýšení o pouhých 1,7% – nebo ještě o méně, pokud se nižší ceny ropy přelijí z novinových titulků do jádrového indexu. A růst reálných mezd nedosahuje ani 2%, což je pod úrovní, kterou Fed pokládá za nezbytnou k trvalému zrychlení spotřebitelských výdajů.

Kromě už tak skromných inflačních očekávání – charakterizovaných pětiletou vyrovnanou sazbou ve výši 1,9% – došlo jen v letošním roce k posílení dolaru zhruba o 10%, přičemž od počátku loňského roku je to už téměř o 25%. Vzhledem k deflačnímu dopadu silnější měny – a obecné netoleranci Fedu k deflaci – existují dobré důvody k přesvědčení, že Fed projeví při zvyšování úrokových sazeb zdrženlivost.

A i kdyby Fed ignoroval deflační tlaky a zvýšil úrokové sazby rychleji, střednědobé a dlouhodobé sazby pravděpodobně zůstanou ukotvené vzhledem k tomu, jak nízké výnosy jsou dostupné jinde ve světě. Výnosy z německých dluhopisů jsou dnes záporné až do osmileté splatnosti. V periferních evropských ekonomikách se výnosy z desetiletých dluhopisů blíží k 1%, neboť Evropská centrální banka realizuje program kvantitativního uvolňování v objemu 1,1 bilionu dolarů. A v Japonsku se výnosy z desetiletých dluhopisů pohybují pod 0,4%.

Půjčování rozvíjejícím se ekonomikám také není příliš atraktivní, neboť i nejriskantnější ekonomiky nabízejí jen nízké výnosy v tvrdé měně. Dokonce i Rusko – jehož vojenská intervence na Ukrajině vedla Západ k uvalení přísných ekonomických sankcí – nabízí u desetiletých dluhopisů roční výnos nižší než 6%.

Vzhledem k tak nízkým výnosům ve většině světa investoři dychtivě využijí relativní příležitosti, kterou jim rostoucí úrokové sazby v USA nabídnou. Když se k tomu přidá americký status bezpečného útočiště a také skutečnost, že jakékoliv nové ocenění amerických sazeb by bezpochyby odráželo hospodářské zotavení, měla by být poptávka po dluhopisech amerického ministerstva financí mimořádně silná. V tomto kontextu zůstanou úrokové sazby zastropované, aby se zmírnilo riziko chaotického výprodeje na trzích cenných papírů.

Posledním spíše technickým důvodem, proč úrokové sazby pravděpodobně nadměrně neporostou, je skutečnost, že po letech nákupů centrální bankou a klesajícího schodku amerického rozpočtu jsou dluhopisy amerického ministerstva financí vzácné. Takzvaná „repo aktivita“ – tedy prodej obligací amerického ministerstva financí, které se prodávající zavazuje o něco později zpětně odkoupit za mírně vyšší cenu – se podstatně snížila a bilance těchto transakcí klesla z 5 bilionů dolarů před krizí na dnešních 2,5 bilionu. Dvouleté i pětileté americké reposazby byly periodicky stlačovány do záporného pásma kvůli kombinovanému efektu bezrizikového chování, oddlužování investorů a přísnější bankovní regulace.

Ačkoliv má americká měnová politika nesporně značný vliv na globální trhy, obavy provázející budoucí směřování amerických úrokových sazeb jsou možná přehnané. Fed už sice neslibuje trpělivost, avšak současné finanční prostředí naznačuje, že investoři by prozatím neměli očekávat výrazné zvýšení.

Alexander Friedman generálním ředitelem společnosti GAM.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Uskutečňování saúdského snu
10.03.2015 13:45
Saúdská Arábie chce všechno najednou: zachránit OPEC, dosáhnout diverz...
Trojská unce zlata za  2400 USD do roku 2030?
19.03.2015 12:02
Sotva se cena zlata vzpamatovala ze čtyřletého minima loni v listopadu...
Rusko kráčí vstříc recesi
19.03.2015 16:27
Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil tradiční dávku makroda...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2021
6:08Guru stock-pickingu radí "ETF na SPX". Co dalšího vzkazuje Buffett nováčkům?
12.05.2021
22:03Dubnová inflace volá medvědy  
17:53Směrem k dalším rekordům
17:44Reakce na inflační čísla nabrala na síle, rostoucí výnosy doléhají na akcie  
17:10PlayStation, pračky, zubní kartáčky i těžba kryptoměn. Čipy chybí všude a podle analytiků nejméně do roku 2023 budou chybět dál
16:28Bayer nabízí uspokojivé výsledky s nízkou valuací  
16:27Polsko navýší kontrolu nad Orlenem, chce z něj udělat národního šampiona
15:28Ceny v USA výrazně zrychlují a táhnou výš inflační očekávání. Akcie i dluhopisy klesly  
13:52Zlato už zase dává smysl. Otočilo propad na růstu americké inflace. Jaký je výhled pro další kovy?  
12:52Electronic Arts hravě přeskočil laťku trhu, tržby táhly Apex Legends a FIFA  
12:00Photon Energy prudce propadl zisk. Vysvětluje to nižšími výnosy a rozvojem projektů v Polsku a Rumunsku
11:55Česko letos poroste rychleji, než se čekalo, odhaduje EK. Příští rok ale růst HDP zaostane za odhady
11:51Poptávka po ropě se letos bude podle IAE zvyšovat rychleji než nabídka
11:34Výprodeje akcií ustaly. Inflace klíčovou událostí, ale je třeba hledět i dál  
11:08Analytik: Kvartál a výhled Palantiru mírně nad očekávání, cena stále nízká  
10:52Reset CD Projektu si vyžádal novou cílovou cenu Patrie  
9:49Commerzbank svými výsledky pozitivně překvapila, akcie reagují růstem
9:47Nová pravidla WhatsAppu: Otevřená cesta vašich dat do Facebooku?
9:30Lockdown zatlačil v prvním kvartálu britskou ekonomiku do poklesu o 1,5 procenta
9:15Rozbřesk: Výprodej před dnešní americkou inflací akceleruje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (03/21 Q1)
DoorDash Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Luminar Technologies Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prysmian SpA (03/21 Q1)
Walt Disney Co/The (03/21 Q2, Aft-mkt)
7:30Telefonica SA (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y