Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko zvažuje privatizaci přístavu a letiště

Řecko zvažuje privatizaci přístavu a letiště

05.05.2015 15:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko je ochotno rychle dokončit dohodu za 1,2 miliardy eur, na jejímž základě má německá společnost Fraport provozovat regionální letiště v Řecku, a připraveno je i znovu otevřít privatizaci velkého podílu v přístavu Pireus. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na vysoce postavený zdroj z řecké privatizační agentury HRADF.

Další postup privatizace řeckého státního majetku je nejistý od začátku letošního roku, kdy se ujala funkce současná levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase. Plány na pokračování velkého prodeje majetku jsou zřejmě dalším ústupkem, který vláda nabídla věřitelům, aby si zajistila vyplacení slíbené finanční pomoci.

Atény by také podle zdroje měly v nejbližších dnech stanovit užší seznam investorů, kteří budou vyzváni, aby do července předložili závazné nabídky na koupi podílu v největším řeckém přístavu Pireus. Zájemce má získat podíl 51 procent s možností zvýšit ho do pěti let na 67 procent. Mezi pěti prioritními zájemci je čínská společnost Cosco Group, která již v přístavu provozuje dvě nákladní mola.

Na protest proti plánované privatizaci přístavů Pireus a Soluň už ale zaměstnanci přístavů v Řecku vyhlásili na čtvrtek čtyřiadvacetihodinovou stávku.

Řecká ministerstva financí, dopravy a hospodářství, kterých se privatizace zmíněného majetku týká, se ke zprávě agentury Reuters odmítla vyjádřit. Fraport, který mimo jiné provozuje mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, a řecká energetická společnost Copelouzos se loni s privatizační agenturou dohodly, že budou provozovat letiště v turistických destinacích, včetně ostrova Korfu. Dohoda byla jednou z největších privatizačních smluv v Řecku od začátku dluhové krize. Podle dohody investuje německo-řecká skupina v příštích čtyřech letech zhruba 330 milionů eur do modernizace letišť a 40 let je bude mít v pronájmu.

Zdroj: RTRS, ČTK


Čtěte více:

Grexit? Propad drachmy o 50 % a hluboká recese
04.05.2015 15:54
S tím, jak se blíží další splátky řeckého dluhu, zvyšuje se pravděpodo...
Zeman pochybuje, že Jaceňuk usiluje o mír na východě Ukrajiny
05.05.2015 8:33
Český prezident Miloš Zeman má pochyby o tom, že ukrajinský premiér Ar...
Otočily se technologie proti nám? Posledních 200 let dává odpověď
05.05.2015 11:00
Dopad technologií dnes cítíme všude kolem sebe, výjimkou jsou pouze na...
McDonald’s představil svůj nový recept na úspěch; akcie včera -1,7 %
05.05.2015 13:00
McDonald’s se dostal v poslední době do nezáviděníhodného postavení. J...

Váš názor
 • Stát nemá podnikat a vlastnit kdejakého ševce
  05.05.2015 17:04

  Bohužel strategické podniky mu patřit musí,ale to je spíš z důvodu bezpečnosti než z toho,že umí podnikat.
  Mac
 • Crazy Greece - skandální taktika ? a jiné úlety. . .
  05.05.2015 16:09

  Chtějí privatizovat, to co již dlouhodobě pronajali ? ......Skandální platy Kontejnerový terminál byl po mnoho let velmi ziskovou operací. Podle Harilaose N. Psaraftise, který vyučuje na Vysoké škole pro námořní architekturu a inženýrství v Aténách, však nefungoval kvůli „neflexibilním pracovním vztahům“ efektivně. Mzdy některých dělníků dosahovaly s přesčasy až 140 tisíc eur ročně hrubého (asi 292 tisíc korun měsíčně), zatímco Cosco platí většině dělníků pod 18 tisíc eur (37 500 Kč měsíčně). Na řecké straně přístavu vyžadovaly odbory, aby jeřáb obsluhovalo nejméně devět lidí – Cosco používá pouze čtyřčlenný tým. „Bylo to prostě šílené,“ vzpomíná Psaraftis, který byl výkonným ředitelem přístavu v letech 1996 až 2002. „Říkal jsem jim: pokud tak budete pokračovat dál, zprivatizují vás. Ale oni mě neposlouchali.“ http://www.voxeurop.eu/cs/content/article/2880921-cinsky-pireus-vzkveta
  AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data