ČR
Pražská burza v závěru týdne rostla, index PX přidal 0,8 %.
Suverénně nejaktivnějším titulem byla telekomunikace O2, na které investoři upravují své pozice před rychle se blížícím rozdělením společnosti. Po čtvrtečním největším objemu od roku 2008 majitele změnilo přes 4 mil. akcií a titul tak při růstu o 1 % na 173,20 Kč zaznamenal největší objem od dávného roku 2006.
Solidně si vedla i elektrárenská společnost , která přidala 0,6 % na 644 Kč s denním minimem na 639 Kč.
Finanční sektor obchodoval smíšeně – bank přidala 2,4 % na 737,50 Kč, klesla o 0,1 % na 5174 Kč s denním minimem na 5130 Kč a pojišťovna rostla o 0,3 % na 993 Kč.
Defenzivní tituly pouze čeřily vodu – Tabák klesnul o 0,1 % na 10750 Kč a výrobce netkaných textilií uzavřel druhý den beze změny na úrovni 790 Kč.
přidal 3,1 % na 164,50 Kč a mediální společnost rostla o 0,8 % na 60,95 Kč.
Evropa
Evropské akciové trhy uzavřely poslední seanci týdne bez výraznějších změn v okolí čtvrtečního závěru a zaznamenaly tak největší týdenní zisk od poloviny dubna. Panevropský Stoxx 600 oslabil stejně jako francouzský CAC 40 o 0,1 %, německý DAX o 0,4 %, když britský FTSE 100 naopak zpevnil o 0,4 %.
Nejlepšího výsledku v ptíek dosáhl britský Vodafone, který posílil o 4,6 % poté, co ve své zprávě uvedli, že po setkání s generálním ředitelem očekávají, že by firma mohla prodat některá aktiva. V červených číslech naopak skončili francouzští operátoři Bouygues a , jejíž akcie umazaly 2,1 %, resp. 1,6 %. Důvodem bylo prohlášení tamního ministra pro Les Echos, že v současnosti není vhodná doba pro konsolidaci v oboru.
Areva umazala 1,8 % díky zprávě, že nemá zájem převzít výrobce jaderných reaktorů. Nedařilo se ale i výrobcům luxusního zboží, což je týká Richemontu, který oslabil o 1 % v návaznosti na překvapivý pokles dubnových tržeb. pak odepsal 3,1 % a Kering 2 %.
USA
Americké trhy výrazněji nereagovaly na projev Janet Yellenové a v průběhu obchodní seance spíše hledaly směr. Na konci obchodování indexy však zamířily jižním směrem a zakončily tak s mírnými ztrátami. Index S&P 500 zůstává již několik obchodních dní na historických maximech kolem 2130 b. Ztrácel telekomunikační a energetický sektor. Mírné zisky si připsaly pouze technologie. Šéfka Fedu Janet Yellenová očekává zvýšení sazeb později v tomto roce, pokud se ekonomika bude vyvíjet dle očekávání. Zvyšování sazeb by pak mělo být postupné. V pátek byla rovněž zveřejněna inflační data za duben, když došlo k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen o 0,1 %. Jádrová inflace ve výši 0,3 % pak překonala odhadovaných 0,2 %, načež reagovaly dluhopisy a futures na americké indexy odpoledne oslabením. Data pomohla dolaru, který posílil oproti euru až k úrovni 1,1. Ropa oslabuje o 1,4 % na 59,8 USD za barel.
Z jednotlivých akcií lze zmínit , který přidal 2,75 % po lepších kvartálních výsledcích. Deere&Co posílil přes 4 % po zvýšení výhledu pro letošní rok. Akcie poklesly o 1,7 %.
Dnes zůstanou americké trhy z důvodu státního svátku uzavřeny.
Asie
Poslední květnový týden začal pro většinu asijských trhů příznivě. Díky japonským a čínským akciím totiž většina trhů posilovala. Japonský index Topix se dostal až na hodnotu 7,5letého maxima. Regionální benchmark akciový index MSCI Asia Pacific vzrostl o 0,2. Australský index S&P / ASX 200 posílil o 0,9 procenta a novozélandský index NZX 50 připsal 0,3 procenta. Trhy v USA, Velké Británii, Hongkongu a Jižní Koreje jsou v pondělí kvůli státním svátkům uzavřeny.