Americká centrální banka (Fed) již delší dobu připravuje trhy na první zvýšení úrokových sazeb po téměř dekádu trvajícím období měnové expanze. Fed podmiňuje utahování šroubů měnové politiky dobrou kondicí trhu práce a příznivým inflačním výhledem.
Minulý pátek předsedkyně Yellenová prohlásila, že Fed může začít se zvyšováním úrokových sazeb později v tomto roce, až dojde ke zlepšení na pracovním trhu a zvýší se pravděpodobnost, že se inflace dostane ke svému cíli (investoři věří, že Yellenová slovy „později v tomto roce“ myslí prosinec, naznačují to futures kontrakty a jejich ceny).
Držitelé (nejen amerických) cenných papírů bedlivě sledují každé prohlášení představitelů Fedu, které by mohlo signalizovat přesný termín úrokového hiku. Růst sazeb by totiž mohl negativně dopadnout na cenu akcií, které v posledních letech profitují z mimořádně uvolněných měnových podmínek. Positivní vliv nízkých sazeb na cenu aktiv přiznala sama Yellenová. Ta minulý týden uvedla, že případné pozdější utažení monetární politiky může vnášet do ekonomiky rizika přehřívání v důsledků až příliš dlouhé expanzivní fáze.
Index S&P 500 za posledních 12 měsíců zpevnil o 11,2 %, od začátku letošního roku je o 3,3 % výše. Politika kvantitativního uvolňování a levné peníze Fedu působily v uplynulých letech jako katalyzátor býčího trendu, díky kterému vystřelil index S&P 500 za posledních pět roků o 99 %. Chystané zvýšení sazeb proto dělá vrásky na čele primárně dolarovým investorům (politiku Fedu by však neměl ignorovat nikdo, kdo se na finančních trzích pohybuje).
Nabízí se tedy jednoduchá otázka, zastaví růst úrokových sazeb rally na Wall Street? Historie napovídá, že přísnější měnová politika má za následek horší výkonnost akciových titulů v krátkodobém (3M) horizontu bezprostředně po úrokovém hiku. V dlouhodobější perspektivě (6-9M) však akcie rostou, vyšším sazbám navzdory. Růst úroků tedy neznamená automaticky začátek medvědího trhu.
Nejlépe na otázku vztahu mezi růstem úrokových sazeb a výkonem amerických akcií (zde representovaných indexem S&P 500) odpovídá následující graf. Ten zachycuje výkonnost indexu S&P 500 v horizontu , půl roku a 9M bezprostředně po odstartování cyklu zvyšování sazeb. V krátkodobém výhledu (tři měsíce) reagují akcie na úrokový hike negativně, v průměru odepisují 4,3 %. S delším investičním horizontem však negativní vliv vyšších sazeb postupně odeznívá a půl roku po zpřísnění měnových podmínek je index S&P 500 (v průměru) opět v plusu.

Zdroj: Black Rock
Zvýšení sazeb tedy nemusí pro dlouhodobější investory znamenat žádnou katastrofu (i když je třeba mít na paměti, že Fed ještě nikdy nedržel sazby tak nízko po tak dlouhou dobu, což z chystaného utažení činí poněkud riskantnější podnik).
Zdroj: BBG, BI, Black Rock