Řecká jednání včera načas opět přinesla závan čerstvých nadějí. Netrvaly ale dlouho. Zprávy o tom, že se úředníci na obou stranách (Řecko versus Trojka) začínají již bavit o finální dohodě a ladit technické detaily, vlily trhům do žil novou krev. O několik hodin později se zpráva ukázala být další falešnou vlaštovkou. Zdroje z Evropské komise totiž zpravodajským agenturám řekly pravý opak, jakákoliv dohoda je údajně stále velice daleko a další lhůta pro dosažení dohody (do konce května) pravděpodobně nebude dodržena. Rezignovaně zněl ve svém včerejším vystoupení i německý ministr financí Wolfgang Schauble.
Řekové pravděpodobně ještě seženou peníze na splátku MMF příští týden (okolo 300 mil. eur), ale na další zhruba 1,2 miliardy euro uprostřed června dosáhnou stěží. Pak by tíha rozhodování do velké míry ležela na ECB. Ta by se musela rozhodnout, zda dál akceptovat řecké dluhopisy do zástavy nebo Řecko odříznout od záchranné likvidity a eskalovat napětí v tamním finančním systému. ECB bezesporu nemá z této role radost, protože není institucí volenou v demokratických volbách a nechce nést na svých bedrech zodpovědnost za rozhodnutí s potenciálně dalekosáhlými politickými důsledky. Je proto možné, že dotlačí evropské politiky k tomu, aby sami dali v nadcházejících dnech Athénám ultimátum pro předložení smysluplného reformního balíku. Součástí ultimáta by mohly být i kroky ECB, které by následovaly v případě jeho nedodržení (například přerušení programu ELA).
Pozornost na trzích začíná současně přitahovat i východní soused Řecka - Turecko. Předvolební průzkumy ukazují, že vládní strana prezidenta Erdogana ztrácí podporu a že se do parlamentu může dostat i strana sympatizující s kurdskými hnutími na východě země. Turecké trhy jsou od začátku týdne pod tlakem.
Region - forex
S výjimkou zlotého se nakonec včera kurzy středoevropských měn vůči euru příliš nezměnily. Koruna sice během dne posilovala, nicméně do konce seance zisky smazala. Zlotý si naopak po volbách udržel poměrně vysokou volatilitu a při spíše vyšších zobchodovaných objemech smazal část úterních ztrát. Po delší době je opět živo i při obchodování s rublem. Všeobecně posilující dolar a klesající ceny ropy se projevují na jeho kurzu vůči dolaru a rubl za poslední týden oslabuje asi o 4 %. Živo je i v Turecku, kde nervozita před parlamentními volbami (7. června) tlačí liru zpět k historickým minimům vůči dolaru.
Dnešní kalendář opět není příliš zajímavý (zveřejněna bude jen míra nezaměstnanosti v Maďarsku za duben). Zajímavější události přijdou zítra, kdy budou zveřejněny revize a detaily HDP v ČR a v Polsku (1. čtvrtletí).
Dluhopisy
Periferní výnosy včera padaly po zprávách o tom, že se dohoda mezi Řeckem a věřiteli posouvá do fáze ladění technických detailů. Pozdější zprávy odmítající tuto teorii již neuštědřily trhům příliš velkou ránu. Řecké výnosy tak poklesly skoro o 90 bps. Výnosy německého bundu mezitím ale výraznější změny nezaznamenaly.