Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Prodeje starších domů v USA nejvýše od roku 2009

    Prodeje starších domů v USA nejvýše od roku 2009

    22.06.2015 16:56
    Autor: Michal Putna, Patria Online

    Z amerického realitního sektoru přichází další dobré zprávy. Prodejům starších domů se v květnu dařilo nečekaně dobře, když se meziměsíčně zvýšily o 5,1 % na 5,35 milionu (SA, anualizováno), trh počítal s 4,8procentním růstem. Dubnová data byla revidována výše na 5,09 mil. Meziročně se březnové prodeje zvýšily o 9,2 % a třetí měsíc v řadě se drží nad hladinou pěti milionů (poprvé v letošním roce pak překonávají svůj 3M klouzavý průměr) a jsou nejvýše za posledních šest roků.

    baraky

    Za květnovým růstem aktivity na trhu existujících domů stojí primárně zvýšený zájem o rodinné domy (m/m +5,6 %), avšak také starších bytů bylo prodáno více (m/m +1,6 %). Meziročně jsou květnové statistiky u rodinného bydlení o 9,7 % lepší, u bytů prodeje narostly o 5,7 %. Mediánová cena bydlení se m/m zvýšila o 10 tisící USD na 228,7 tisíce dolarů. Poměr domů, které jsou nuceni jejich majitelé prodat kvůli neschopnosti splácet, v květnu m/m stagnoval na úrovni 10 %, což je o jeden procentní bod lepší číslo než před rokem ve stejnou dobu. Na letošní maxima (32 %) narostl počet domů, které si Američané pořídili jako svoji první nemovitost (tzv. first-time buyers). Současně se (y/y o 7 dnů) snížil počet dní, které musí zůstat dům/byt na trhu, než najde svého kupce. Přírůstek prodejů zaznamenaly všechny hlavní regiony USA, severovýchod m/m +11,3 %, středozápad, jih a západ Spojených států shodně přidávají přes 4 procenta.

    Už rozjednané prodeje domů naznačovaly, že květnové prodeje existujících nemovitostí by mohly být příjemným překvapením a výše uvedené statistiky tento pohled potvrzují. Aktivita v americkém realitním sektoru roste, podporována tvorbou nových pracovních míst a solidním růstem mezd. To vytváří základ pro budování disponibilních příjmů, které mohou být následně využity (nejen) ke koupi bytu, či rodinného domu. Úrokové sazby u hypoték se navíc nachází na historickém dnu a očekávané utažení měnových podmínek (a tudíž dražší financování bydlení) motivuje k nákupu realit. Skutečnost, že třetinu všech transakcí v květnu uskutečnili tzv. first-time buyers indikuje, že Američané se ve zvýšené míře snaží využít současné prostředí levných půjček ještě dříve, než Fed sazby poprvé zvedne a zahájí tak cyklus utahování šroubů měnové politiky.

    Statistika prodejů nových domů bude zveřejněna zítra odpoledne a čeká se m/m růst o 1,6 %.

    Minulý týden vyšly další statistiky amerického realitního sektoru, které sice na první pohled vypadají smíšeně, však při detailnějším zkoumání mají positivní vyznění. Počet nově započatých staveb se snížil v květnu o 11,1 procenta na 1,036 milionu. Ačkoli se pokles čekal, nikoli takto výrazný. U počtu vydaných stavebních povolení došlo v květnu k m/m nárůstu o 11,8 % na 1,275 milionu po téměř 10% růstu v dubnu. 3M klouzavé průměry u obou těchto ukazatelů však rostou, horší čísla o nové výstavbě jdou na vrub bytovým domům, které jsou tradičně hodně kolísavé a u kterých navíc duben vytvořil vysokou srovnávací základnu. Meziročně pak bylo v květnu vydáno více stavebních dekretů i rozestavěno více domů.


    Čtěte více:

    Ani ropa neunikla vlivu Řecka, ačkoli stále sleduje hlavně převis nabídky
    22.06.2015 16:04
    Stále se nedá říci, že by ropa našla jednoznačný směr, spíše střídá k...
    Technická analýza - Dolar proti jenu v poslední době ztrácel, na úrovni 122,50 USDJPY využívá podpory
    22.06.2015 16:07
    USDJPY: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 12...
    Raketový start do nového týdne v Praze; Erste bank +4,8 %
    22.06.2015 17:00
    Pražská burza zahájila nový týden solidním růstem, když index PX dnes...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.07.2026
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data