Řecko se dostává do poslední fáze předsmrtné agonie. A to nenechává vlády a centrální bankéře po celé planetě v klidu. Řekové, kteří si dnes mohou vybrat pouze 60 EUR denně a nemohou v dnešní den obchodovat na své burze, jsou stále proti dohodě s věřiteli. A tak bez rozmyslu směřují do smrtící spirály ještě větších problémů.
Američané nesedí s rukama založenýma u stolu. Již včera mluvila kancléřka Merkelová s americkým prezidentem Barrackem Obamou a možných variantách řešení řecké krize. Barack Obama spolu s kancléřkou vyjádřili podporu plánu, který bude průchodný pro obě strany a bude znamenat udržení Řecka v systému eurozóny.
Ani Asie nespí. Li Keqiang, čínský premiér, řekl, že rád uvidí silné euro a jednotnou Evropu. Podle něj má Evropa veškerou podporu Číny pro vyřešení všech výzev, které dnešní dny skýtají.
Možná trochu překvapivý krok přichází ze země, odkud se to asi ne úplně čekalo. Ale Makedonie nakázala svým bankám již v neděli vytáhnout své peníze z těch řeckých a jejich zahraničních poboček a udělat preventivní opatření k zamezení odtoku kapitálu ke svému jižnímu sousedovi, který je ohrožený finančním kolapsem.
Prohlášení makedonské centrální banky přišlo jen chvíli předtím než samo Řecko ohlásilo kapitálové kontroly a uzavření bank. Makendonská centrální banka na druhou stranu říká, že opatření je dočasné k ochránění vlastní země a vlastní stability. Vidíme tak první známky toho, kdy se země snaží zabránit přelévání problémů.
Obavy jsou v Makedonii na místě. Řecké banky drží zhruba 20 % svých aktiv v Makedonii a další značné podíly v Bulharsku, Rumunsku, Srbsku a Albánii.
Na druhé straně Evropy, kde ještě panuje „klid“ se nechal britský premiér Cameron slyšet, že doufá, že nakonec převládne zdravý rozum a řešení pro Řecko se najde, tak aby mohlo zůstat v eurozóně. Podle Camerona současné problémy také poukazují na potřebu flexibility eurozóny potažmo EU.
Jordan ze SNB říká, že jeho centrální banka intervenovala na měnovém trhu. Investoři podle něj nemají být překvapení když už banka v minulosti uvedla, že pokud to bude potřeba, udělá to znovu. A události z neděle tyto podmínky splňovaly, podle Jordana. Intervence byla namířena proti posilování švýcarského franku proti euru s tím, jak je Švýcarsko stále vnímáno jako „bezpečný přístav“, kde jsou aktiva v bezpečí.
Švýcaři již jednou v minulosti oznámili, že čelí prudkému přílivu kapitálu, což se projevuje v posilování franku proti euru. A to poškozuje hospodářský růstu země. Centrální bankéři Švýcarska při eventuálním výstupu Řecka očekávají přiměřené tržní turbulence a SNB se na tuto situaci připravuje a bedlivě sleduje celkový vývoj.
Bankéři na druhé straně oceánu, konkrétně Bank of Canada, se domnívají, že dopad výstupu na eurozónu nebude tak dramatický a případný negativní dopad na Kanadu má tedy ještě nižší pravděpodobnost.
Zato FED, který je aktuálně v režimu zvažování prvního zvyšování úrokových sazeb a čekal tento týden, že událostí číslo jedna bude další významný report z americké ekonomiky o vývoji na trhu práce, který napoví o připravenosti na první zvyšování, bude muset vzít v potaz i hrozbu Řecka. I v zámoří tak bude hrát prim tento týden Řecko.
Již 23. června při vystoupení člena FED Jerome Powella zaznělo, že FED
sleduje i vývoj světové ekonomiky, kterou by mohlo Řecko ovlivnit.
Vyjádřil jasný názor na to, že Evropa a Amerika jsou spojeny právě díky
finančním trhům. Takže zpomalí-li světová ekonomika, promítne se to i v
Severní Americe.
A není tak vůbec jasné, jestli FED nevezme v potaz potenciální finanční vlny způsobené pravděpodobným odchodem Řecka z eurozóny.
Zdroj: Bloomberg, Reuters, WSJ