Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko kráčí vstříc bankrotu, jak na tom vydělat? (doporučení analytiků Patria)

Řecko kráčí vstříc bankrotu, jak na tom vydělat? (doporučení analytiků Patria)

29.06.2015 10:54, aktualizováno: 29.6. 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Víkend nám přinesl pěknou várku novinek, které poslaly akciové trhy nejen v Evropě do červených čísel. Řecké banky vyhlásily tzv. prázdniny, aby se vyhnuly/oddálily run na vklady. Burza v Aténách je zavřená, řecké státní dluhopisy raketově rostou a zvyšují se také výnosy v ostatních periferních zemí EMU (Španělsko, Řecko, Itálie). Eurodolar se přes víkend dostal pod tlak a euro odepsalo od pátku přes procento.

Obavy z řeckého referenda, naplánovaného na neděli, se podepisují pod výprodeji, které registrujeme napříč všemi hlavními evropskými trhy. Německý DAX odevzdává 3 %, Euro Stoxx je ve ztrátě 3,3 %, anglický FTSE 100 minus 1,5 %, francouzský CAC 40 klesá o 3,1 %. Také Praha je minusu 2,7 %, táhnou ji dolů především bankovními tituly (Erste -4 %, VIG -4,7 %, KB -1 %).

Evropa

Ranní výprodeje však mohou být vhodnou příležitostí pro otevření dlouhých pozic, neboť řecká krize výrazně nemění fundament ani valuaci evropských titulů. Negativní sentiment prostupující napříč finančními trhy vnímáme jako zajímavou příležitost pro doplnění dlouhých pozic na německém akciovém indexu DAX . Řecké sága po sérii víkendových zpráv zanechala pouze malý prostor pro další negativní překvapení. Po prvotní panice tak na trhy přichází zklidnění, které je patrné ze snižování diferenciálu mezi bezrizikovými německými bundy a dluhopisy na periferii. S vyprcháním obav by akcie jako výnosnější/rizikovější třída aktiv měla čelit dodatečnému zájmu. Beneficienty by poté měly být především finanční a cyklické tituly, které jsou dominantními konstituenty německého indexu DAX . Z dlouhodobější perspektivy jim nahrává také postupné zrychlení ekonomiky, která by měla těžit z podpory německé poptávky a oslabujícího eura, více ZDE.

Preferujeme stále cyklické sektory před defenzivními, mezi cyklickými pak doporučujeme především banky (a nově i některé evropské pojišťovny) a osobní cyklickou spotřebu. V Evropě z bankovních domů doporučujeme: Intesa Sanpaolo, Deutsche Bank, či AXA. Z ostaních sektorů vybíráme Bayer, Roche Holding a Daimler.

Praha

Česku přímý dopad řecké finanční krize podle člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala nehrozí. Zátěžové testy podle Lízala ukázaly, že český finanční sektor je odolný. "Je nutné uvést, že přímá expozice českého finančního sektoru na Řecko je zanedbatelná, na úrovni zaokrouhlovací chyby. Z toho jasně vyplývá, že nám nehrozí žádný přímý dopad," uvedl Lízal.

Nejen ve světle tohoto konstatování se jeví propad finančního sektoru na pražské burze jako vhodná příležitost k nákupu akcií Erste a VIG. Erste Bank navíc Patria doporučuje dlouhodobě k nákupu a aktuální pokles hodnoty se jeví jako vhodná příležitost pro otevření dlouhých pozic a naředění pořizovací ceny.

Makro

Centrální banka zřejmě bude chtít ujistit, že má připraveny nástroje, jak zabránit nákaze dluhopisových trhů jinde na periferii. Při aktivním QE a možnosti ihned spustit OMT o tom asi nikdo moc nepochybuje, takže i samotné prohlášení by ke zklidnění dost přispělo. Efekt by byl asi největší na periferních dluhopisech, ale připravenost ECB by pomáhala také bankovnímu sektoru.

Skrze ekonomiku, výnosy ani banky nepředpokládáme silný negativní dopad řecké krize na zbytek eurozóny. Odpisy nesplacených úvěrů půjdou za mezinárodními institucemi, zatímco soukromé subjekty by už měly utrpět (celkově vzato) nevýrazné ztráty. Největší vliv by zřejmě přišel skrze náladu ekonomických subjektů, která by přechodně mohla vést například k větší opatrnosti v investicích. Ekonomické fundamenty a výhled letošního růstu by se však kvůli tomu neměly významně měnit. Vzhledem k tomu nevidíme ani dlouhodobý dopad na naše akciové tipy.

Forex

Na víkendové události na starém kontinentě přirozeně reagovaly i měnové páry. Eurodolar zamířil níže a od denního pivotu se posílení dolaru zastavilo až o třetí rezistenci u psychologické úrovně 1,1000 EURUSD. Pohyb jižním směrem ve výši 200 bodů však dolaru příliš dlouho nevydržel. V následujících hodinách se sice obchodování neslo v nerozhodném duchu, během dnešního rána si však vzalo slovo zpátky euro a téměř polovinu ztrát odmazalo.

Dobře si vedl například i japonský jen, který v bezpečné vzdálenosti od řeckých problémů podstatně posílil proti euru, dolaru i proti libře. Následné obchodování na těchto párech doprovázela výrazně zvýšená volatilita. Naopak vcelku bez úhony přešel vývoj na balkánském poloostrově měnový pár USDCAD. Negativní zprávy z Řecka se do instrumentů na měnových již téměř promítly a v následujících dnech bychom se mohli dočkat stabilizování situace.

V případě eura jsme viděli negativní první reakci, která však už odeznívá. Euro má podle nás šanci ještě ztráty krátkodobě korigovat. Co se však týče delšího výhledu, přepokládáme oslabování eura proti dolaru. Negativní výhled pro euro na zbytek roku není založen na Řecku, ale hlavně na předpokládaném zlepšení dat z USA a rozdílech v nastavení měnové politiky. Německé dluhopisy se dostaly do středu zájmu, ale po opadnutí nervozity by měly zisky korigovat. Negativní názor máme na tato aktiva i v delším výhledu. Nepříznivý vliv řecké krize by se v důsledku měl soustředit především na Řecko samotné, mimo Řecko pak na konkrétní subjekty (firmy) se silnou vazbou na tuto zemi.

Patria vydává pravidelné tipy k nákupu ve svém produktu Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP), který obsahuje všechny aktuální investiční tipy a klienti Patria Direct si jej mohou stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.

Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.

Čtěte více:

Zhodnocení investičních doporučení Patria pro 1Q15
09.04.2015 17:00
Pro rok 2015 jsme doporučovali investovat do akcií v západní Evropě a ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Aerolinky
17.04.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie jsou trendy!
12.05.2015 16:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - doběla rozžhavený sektor IT!
18.05.2015 13:00
V další iteraci Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) přichází ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – sektor Healthcare
12.06.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
 • pačí sa mi tento text
  02.07.2015 14:58

  řecká krize výrazně nemění fundament ani valuaci evropských titulů. /// fundamentisti budú kupovať. To je ok.
  Open_mind
 • 29.06.2015 15:37

 •  
  29.06.2015 11:29

  Ta fotka přidaná k článku je výborná :-)))
  Scipio
Aktuální komentáře
27.05.2024
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  
17:26Keynesova soutěž krásy a současné dění na trhu
16:49ECB přislíbila pokles sazeb, pak si dá přestávku. Wall Street se dnes zvedá  
16:41Norský Equinor investuje do rozšíření těžby z největšího plynového pole v Evropě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo