Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko kráčí vstříc bankrotu, jak na tom vydělat? (doporučení analytiků Patria)

Řecko kráčí vstříc bankrotu, jak na tom vydělat? (doporučení analytiků Patria)

29.06.2015 10:54, aktualizováno: 29.6. 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Víkend nám přinesl pěknou várku novinek, které poslaly akciové trhy nejen v Evropě do červených čísel. Řecké banky vyhlásily tzv. prázdniny, aby se vyhnuly/oddálily run na vklady. Burza v Aténách je zavřená, řecké státní dluhopisy raketově rostou a zvyšují se také výnosy v ostatních periferních zemí EMU (Španělsko, Řecko, Itálie). Eurodolar se přes víkend dostal pod tlak a euro odepsalo od pátku přes procento.

Obavy z řeckého referenda, naplánovaného na neděli, se podepisují pod výprodeji, které registrujeme napříč všemi hlavními evropskými trhy. Německý DAX odevzdává 3 %, Euro Stoxx je ve ztrátě 3,3 %, anglický FTSE 100 minus 1,5 %, francouzský CAC 40 klesá o 3,1 %. Také Praha je minusu 2,7 %, táhnou ji dolů především bankovními tituly (Erste -4 %, VIG -4,7 %, KB -1 %).

Evropa

Ranní výprodeje však mohou být vhodnou příležitostí pro otevření dlouhých pozic, neboť řecká krize výrazně nemění fundament ani valuaci evropských titulů. Negativní sentiment prostupující napříč finančními trhy vnímáme jako zajímavou příležitost pro doplnění dlouhých pozic na německém akciovém indexu DAX . Řecké sága po sérii víkendových zpráv zanechala pouze malý prostor pro další negativní překvapení. Po prvotní panice tak na trhy přichází zklidnění, které je patrné ze snižování diferenciálu mezi bezrizikovými německými bundy a dluhopisy na periferii. S vyprcháním obav by akcie jako výnosnější/rizikovější třída aktiv měla čelit dodatečnému zájmu. Beneficienty by poté měly být především finanční a cyklické tituly, které jsou dominantními konstituenty německého indexu DAX . Z dlouhodobější perspektivy jim nahrává také postupné zrychlení ekonomiky, která by měla těžit z podpory německé poptávky a oslabujícího eura, více ZDE.

Preferujeme stále cyklické sektory před defenzivními, mezi cyklickými pak doporučujeme především banky (a nově i některé evropské pojišťovny) a osobní cyklickou spotřebu. V Evropě z bankovních domů doporučujeme: Intesa Sanpaolo, Deutsche Bank, či AXA. Z ostaních sektorů vybíráme Bayer, Roche Holding a Daimler.

Praha

Česku přímý dopad řecké finanční krize podle člena bankovní rady České národní banky Lubomíra Lízala nehrozí. Zátěžové testy podle Lízala ukázaly, že český finanční sektor je odolný. "Je nutné uvést, že přímá expozice českého finančního sektoru na Řecko je zanedbatelná, na úrovni zaokrouhlovací chyby. Z toho jasně vyplývá, že nám nehrozí žádný přímý dopad," uvedl Lízal.

Nejen ve světle tohoto konstatování se jeví propad finančního sektoru na pražské burze jako vhodná příležitost k nákupu akcií Erste a VIG. Erste Bank navíc Patria doporučuje dlouhodobě k nákupu a aktuální pokles hodnoty se jeví jako vhodná příležitost pro otevření dlouhých pozic a naředění pořizovací ceny.

Makro

Centrální banka zřejmě bude chtít ujistit, že má připraveny nástroje, jak zabránit nákaze dluhopisových trhů jinde na periferii. Při aktivním QE a možnosti ihned spustit OMT o tom asi nikdo moc nepochybuje, takže i samotné prohlášení by ke zklidnění dost přispělo. Efekt by byl asi největší na periferních dluhopisech, ale připravenost ECB by pomáhala také bankovnímu sektoru.

Skrze ekonomiku, výnosy ani banky nepředpokládáme silný negativní dopad řecké krize na zbytek eurozóny. Odpisy nesplacených úvěrů půjdou za mezinárodními institucemi, zatímco soukromé subjekty by už měly utrpět (celkově vzato) nevýrazné ztráty. Největší vliv by zřejmě přišel skrze náladu ekonomických subjektů, která by přechodně mohla vést například k větší opatrnosti v investicích. Ekonomické fundamenty a výhled letošního růstu by se však kvůli tomu neměly významně měnit. Vzhledem k tomu nevidíme ani dlouhodobý dopad na naše akciové tipy.

Forex

Na víkendové události na starém kontinentě přirozeně reagovaly i měnové páry. Eurodolar zamířil níže a od denního pivotu se posílení dolaru zastavilo až o třetí rezistenci u psychologické úrovně 1,1000 EURUSD. Pohyb jižním směrem ve výši 200 bodů však dolaru příliš dlouho nevydržel. V následujících hodinách se sice obchodování neslo v nerozhodném duchu, během dnešního rána si však vzalo slovo zpátky euro a téměř polovinu ztrát odmazalo.

Dobře si vedl například i japonský jen, který v bezpečné vzdálenosti od řeckých problémů podstatně posílil proti euru, dolaru i proti libře. Následné obchodování na těchto párech doprovázela výrazně zvýšená volatilita. Naopak vcelku bez úhony přešel vývoj na balkánském poloostrově měnový pár USDCAD. Negativní zprávy z Řecka se do instrumentů na měnových již téměř promítly a v následujících dnech bychom se mohli dočkat stabilizování situace.

V případě eura jsme viděli negativní první reakci, která však už odeznívá. Euro má podle nás šanci ještě ztráty krátkodobě korigovat. Co se však týče delšího výhledu, přepokládáme oslabování eura proti dolaru. Negativní výhled pro euro na zbytek roku není založen na Řecku, ale hlavně na předpokládaném zlepšení dat z USA a rozdílech v nastavení měnové politiky. Německé dluhopisy se dostaly do středu zájmu, ale po opadnutí nervozity by měly zisky korigovat. Negativní názor máme na tato aktiva i v delším výhledu. Nepříznivý vliv řecké krize by se v důsledku měl soustředit především na Řecko samotné, mimo Řecko pak na konkrétní subjekty (firmy) se silnou vazbou na tuto zemi.

Patria vydává pravidelné tipy k nákupu ve svém produktu Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP), který obsahuje všechny aktuální investiční tipy a klienti Patria Direct si jej mohou stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.

Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.

Čtěte více:

Zhodnocení investičních doporučení Patria pro 1Q15
09.04.2015 17:00
Pro rok 2015 jsme doporučovali investovat do akcií v západní Evropě a ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – Aerolinky
17.04.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie jsou trendy!
12.05.2015 16:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - doběla rozžhavený sektor IT!
18.05.2015 13:00
V další iteraci Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP) přichází ...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – sektor Healthcare
12.06.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...

Váš názor
 • pačí sa mi tento text
  02.07.2015 14:58

  řecká krize výrazně nemění fundament ani valuaci evropských titulů. /// fundamentisti budú kupovať. To je ok.
  Open_mind
 • 29.06.2015 15:37

 •  
  29.06.2015 11:29

  Ta fotka přidaná k článku je výborná :-)))
  Scipio
Aktuální komentáře
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla
11:19Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
10:30Evropská data podpořila obavy investorů, trhy znovu červené  
9:10Rozbřesk: Máme před sebou volební víkend
9:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
8:51Evropské burzy mají před indikacemi z průmyslu nakročeno do zelena. Dolar nedaleko maxima  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data