Horská dráha či spíše tobogán, na které se ocitly čínské akciové trhy, vedly k tomu, že se stovkami akcií bylo včera zastaveno obchodování. Trochu paradoxně ten samý den musela newyorská burza večer zastavit obchodování a to dokonce na 3,5 hodiny. Že by nákaza? Ani náhodou.
V čínské a americké pauze byl totiž podstatný rozdíl: zatímco Číňany donutil dramatický výprodej akcií tuto situaci řešit nucenou přestávkou v obchodování, tak newyorskou burzu přepadly technické problémy, které způsobily přestávku v obchodování. Trh sice klesal, ale žádná panika nebyla patrná, neboť konkurenční systémy jako třeba Nasdaq běžely v pořádku. Žádný administrativní zásah oficiálních autorit v New Yorku nebyl zapotřebí a soukromý sektor si tak pomohl sám z vlastních problémů.
To naopak (komunistická) strana a vláda v Číně má plné ruce práce, jak se vypořádat s důsledky propíchnuté bubliny, jež se nafoukla na akciovém trhu. Při pohledu na volatilitu čínského trhu zjevně není čas ptát se, kdo je kdo a tak přicházejí na řadu opatření marxisticko-leninského střihu. Státním finančním institucím bylo doporučeno, aby navýšily svoji expozici v kolabujících akciích a investorům s akciovým podílem větším než 5 % zakázáno své akcie prodat. A zdá se, že tvrdá státní intervence s regulací alespoň na den zabírá - dnes jsou čínské akcie výrazně v plusu.
Není pak ani divu, že v nastalých akciových peripetiích zanikají zprávy o Řecku, které má již jen tři dny na to, aby se regulérně udrželo v eurozóně. Řecká vláda poslala do Bruselu žádost na další tříletý úvěr (program) financovaný fondem ESM. Protihodnotou stále nabízí jen zatím vágní formulace o změnách v daních a reformě penzí. Na této frontové linii tedy nedošlo k posunu, což vystihuje i oznámení, že řecké banky zůstanou zavřené až do pondělí.
Region - forex
Česká koruna se včera pokoušela opět dostat do těsné blízkosti intervenční hranice 27,00 EUR/CZK, ale zasekla se nad 27,07 a v pozdějším obchodování spíše ztrácela. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl včera trhy ujistil, že centrální banka si nehodlá nijak zkracovat intervenční režim. Exit podle něj připadá v úvahu až ve chvíli, kdy ekonomika bude viditelně a trvale potřebovat utažení měnové politiky. Do té doby (podle našeho názoru minimálně do druhé poloviny příštího roku) bude centrální banka připravena bránit intervenční úroveň.
Dluhopisy
Německé výnosy mířily včera vzhůru (cca +3 bps na 10 letech), zatímco rozpětí vůči periferním trhům se zužovalo. Trhy stále opatrně sází na to, že se najde do konce týdne dohoda s Řeckem. Německému bundu tak včera na rozdíl od amerického trhu nepomohl ani masivní výprodej čínských akcií, který pomohl dolů americkým akciovým indexům. Výnos desetiletého amerického dluhopisu naopak propadl o více jak 5 bps. Kromě Číny mu k tomu pomohl i zápis z posledního zasedání Fedu, který kromě jiného ukázal, že se centrální bankéři bojí zpomalující Číny a Řecka.