Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch dostala od americké federální vlády konečné povolení k podmořským průzkumným vrtům pro těžbu ropy a plynu v arktických vodách u Aljašky. tam bude moci vrtat hluboko pod mořským dnem znovu od roku 1991.
Federální úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí oznámil, že schválil Shellu povolení k hlubokým vrtům. Firma tam už totiž dopravila požadované zařízení, které má zabránit haváriím vrtů ve velké hloubce. Úřad předtím umožnil Shellu vrtat jen v horní části dna Čukotského moře. Firma měla dosud klíčové ochranné zařízení na lodi, která se opravovala v Portlandu ve státě Oregon a v červenci ji tam blokovali ekologičtí aktivisté.
Americká policie na konci července vytlačila aktivisty z doků v Portlandu, kde blokovali odjezd ledoborce Fennica, který se po opravě pokoušel vyrazit do Arktidy se zařízeními k těžbě podmořské ropy. Minulý týden už loď, kterou si pronajal, dorazila do cílové oblasti.
bude moci nyní vrtat do horniny do hloubky asi 2400 metrů pod dnem. Firma získala pronájem oblasti v Čukotském moři v roce 2008 za 2,1 miliardy dolarů a vydala v této oblasti a v sousedním Beaufortově moři severně od pobřeží Aljašky až sedm miliard dolarů na průzkum.
Proti plánům Shellu vrtat u Aljašky protestovaly v západních zemích ekologické organizace, které tvrdí, že těžaři se nedokážou vypořádat s extrémními podmínkami podnebí v oblasti Arktidy. ale ujišťuje, že je připraven životní prostředí uchránit.
Američtí odborníci odhadují, že v Arktidě se nachází asi 30 procent dosud neobjevených světových zásob plynu a 13 procent ropy. V americké části arktických vod se podle geologického průzkumu USA nachází 26 miliard barelů těžitelné ropy.
Zdroj: ADP, ČTK