Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou v srpnu, dle finálních údajů, nečekaně klesá na 91,9 bodu (-1,2 b. m/m). Předběžný srpnový údaj přitom měl hodnotu 92,9 b. Tržní konsensus počítal s hlavním indexem na úrovni 93 bodu a dnešní data jsou tak zklamáním.

Hlavní index se snížil zejména kvůli zhoršenému hodnocení současných podmínek (-2 b. m/m na 105,1 b.), index očekávání ubral pouze nepatrných 0,4 bodu na 83,4 b. Inflační očekávání zůstávají stabilní, v srpnu nedošlo k žádné změně. Respondenti predikují i nadále 2,8% růst cen v horizontu jednoho roku, pro delší období (5-10Y) čekají 2,7procentní inflaci.
Ačkoliv Michiganská universita rozšířila na konci srpna vzorek dotazovaných respondentů (aby lépe zachytila vliv burzovního propadu), tak reakce Američanů na poslední akciový výplach se zřejmě naplno projeví až v zářiovém reportu. I srpnová data však (na úrovni hodnocení současných podmínek) naznačují rostoucí obavy domácností o vývoj na akciových burzách. Rizikem, které ve zprávě resonovalo, je také zpomalování čínské ekonomiky.
Horší hodnocení si ze srpna odnáší ochota k nákupům zboží dlouhodobé spotřeby (příslušný subindex -9 b. m/m) a lehce horší je také ekonomický výhled pro příštích 12 M (-4 b. m/m).
Revize srpnových dat posílá hlavní index na úroveň tříměsíčního minima a zvyšuje nejistotu ohledně reakce amerických domácností na tržní paniku posledních dnů (po akciovém propadu z Černého pondělí roku 1987 se index Michiganské university propadl o 10,1 bodu). Konkurenční index spotřebitelské důvěry sestavovaný Conference Board hlásí za srpen slušný růst, což je však způsobeno primárně jinou metodikou, resp. odlišnými váhami pro hodnocení současných podmínek a budoucích očekávání.