Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jako by nestačila Čína! Komodity potrápí i El Nino

Jako by nestačila Čína! Komodity potrápí i El Nino

14.10.2015 13:55
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Komoditami již několik měsíců cloumají obavy o hospodářské zdraví Číny, která je největším světovým konzumentem většiny z nich. Jako by toho pro propadem zmítané komodity nebylo málo, očekává se letos rekordně silný klimatický fenomén El Nino. Tento meteorologický jev se objevuje, když větry v rovníkovém Pacifiku zpomalí nebo změní směr, což vede k oteplení vod v rozsáhlé oblasti a v konečném důsledku k převrácení počasí vzhůru nohama. Letos by měl tento fenomén dosáhnout největší intenzity od konce devadesátých let a jeho rostoucí síla se začíná projevovat na růstu cen některých zemědělských komodit. El Nino by mohl totiž oddálit období dešťů o dva až tři týdny. Na druhou stranu v Austrálii by mohl klimatický jev přispět k omezení počtu tropických cyklónů a potenciálně tak omezit narušení provozu tamních producentů energií nebo železné rudy.

Rostoucí intenzita El Nina přispívá k růstu cen některých zemědělských komodit
commodities
Výkonnost mléčných produktů (šedá), cukru (modrá), palmového oleje (zelená) nebo pšenice (žlutá) od letošního září.

Klimatický fenomén se začíná rozmáhat nejen v Asii a dopadá na klíčové pěstitelské regiony. Ceny zemědělských komodit začínají z obav o nedostatečnou úrodu stoupat. El Nino by mohl být letos dokonce nejsilnější za poslední dvě dekády. Japonská meteorologická agentura uvedla, že teplota Pacifiku se nyní nachází výrazně nad normálem a zároveň varovala, že by dokonce mohla dosáhnout nejvyšší úrovně od roku 1950.

Farmáři z celého světa tak varují, že tento klimatický fenomén bude mít negativní dopad na jejich úrodu. Například v Brazílii se pěstitelé cukrové třtiny obávají sníženého obsahu cukru v důsledku silných srážek. Farmáři z Austrálie, Asie a částí Afriky zase upozorňují, že sucho se pravděpodobně odrazí na produkci palmového oleje, pšenice, kakaa a kávy. Suché počasí však odloží i výsadbu sóji ve dvou brazilských státech. Brazílie je přitom hned po USA největším producentem sójových bobů na světě. Asociace thajských vývozců rýže očekává pokles produkce rýže o 15 až 20 procent.

Jakkoliv jsou výkyvy počasí způsobené klimatickým jevem špatnou zprávou pro farmáře, obavy ze stále sílícího El Nina a omezení mezinárodních dodávek zároveň přispívají k odlepení cen zemědělských komodit od minim a jejich výraznému růstu. Cena cukru za poslední tři týdny stoupla o zhruba 30 procent, mléčné produkty o 36 procent, palmový olej asi o 13 procent a cena pšenice asi o 6 procent.

Suché podmínky vedly v některých zemích činné orgány k oznámení snížení odhadů produkce pro následující rok a to včetně produkce kávy ve Vietnamu nebo rýže v Thajsku. Trend poklesu dodávek by se nakonec mohl podepsat i na palmovém oleji a pomoci tak ceně komodity, která si v srpnu sáhla na šestileté dno, k růstu. Australské ministerstvo pro zemědělství a vodní zdroje minulý měsíc přišlo s odhadem výnosu z pšenice v období 2015 až 2016, ve kterém počítá s jeho meziročním zvýšením o 7 procent. Vzhledem k tomu, že podmínky jsou dost suché i v jiných regionech pěstujících pšenici jako jsou USA nebo Černé moře rostou obavy s ohledem na omezení globálních dodávek této obilniny.

Růst cen napříč zemědělskými komoditami pocítí i spotřebitelé. Světové ceny potravin v září dle informací Organizace pro výživu a zemědělství při OSN z minulého týdne stouply poprvé po 18 měsících hlavně vlivem vyšších cen cukru a mléčných výrobků. Plný rozsah dopadu El Nina na ceny světových komodit však nebude znám dříve než za několik měsíců. Fenomén by měl dosáhnout vrcholu do konce tohoto roku, očekává se však, že by mohl přetrvávat i v příštím roce. Předchozí zkušenost s tímto klimatickým jevem vyústila v růst cen nepalivových komodit podle MMF v průběhu 12 měsíců následujících po ohlášení výskytu fenoménu v průměru o 5,3 procenta.

Zdroj: WSJ, BBG


Čtěte více:

Paretovo pravidlo v praxi: 1 % nejbohatších vlastní 50 % veškerého bohatství
13.10.2015 16:10
Credit Suisse publikovala svou výroční zprávu Credit Suisse Global Wea...
Libra před daty snižuje včerejší ztráty, dolar překonává ranní oslabení
14.10.2015 10:29
Ani další makrodata z Číny náladě na globálních trzích neprospěla. In...
Čína - Spotřebitelskou inflaci drží služby, ceny v průmyslu padají 43. měsíc v řadě
14.10.2015 11:11
V brzkých ranních hodinách dnes byla zveřejněna data o cenovém vývoji ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data