Aktualizováno Investiční banka Goldman Sachs hospodařila ve 3Q s čistými tržbami ve výši 6,86 mld. USD a nedosáhla tak na konsensuální očekávání položené na hladině 7,07 mld. USD.
Tržby investičního bankovnictví ve třetím čtvrtletí vyšplhaly na 1,56 mld. USD, což představuje meziroční nárůst o 6 % (mezikvartálně se jedná o pokles 23 %, pro srovnání JPMorgan/Bank of America zaknihovaly růst 5/3,5 %). Potvrdil se pak nastoupený trend, a to růstu příjmů z poradenství (+36 %, proti +62 % v 2Q) a úpisu dluhu, naopak tržby z úpisu akciového kapitálu klesly.
Příjmy z obchodování na finančních trzích (1,46 mld. USD) meziročně propadly o 15 %, což zhruba odpovídá poklesu, který zaznamenala konkurenční JPMorgan. Obdobně jako v jejím případě pak Goldman Sachs doplatilo na horší výkonnost FICC segmentu, kde realizovala (bez započtení jednorázových položek spojených s vypořádáním části dluhových kontraktů) o 27 % nižší tržby, než ve stejném období loňského roku. Nedařilo se především hypotečním produktům, dobrou výkonnost nicméně nehlásí ani oblasti zaměřené na měny, dluhopisy či komodity. Příjmy z obchodování s akciemi (1,75 mld. USD) pak stouply meziročně o 9 % (proti 24 % ve 2Q), což odpovídá růstu u konkurence. Nicméně bez započtení jednorázových položek růst dosáhl 18 %, což je dáno především vyšším zobchodovaným objemem a vystupňovanou aktivitou klientů. Ta se podepsala pod nárůst utržených poplatků.
Vůbec se nedařilo Goldman Sachs v oblasti vlastních investic. Ty meziročně i mezikvartálně klesly o více než 60 % (na 670 mil. USD), když se projevila korekce na akciových trzích. Příjmy ze správy aktiv klesly meziročně o 14 % (ve 2Q +14 %) na 1,42 mld. USD, ačkoliv přírůstek aktiv pod správou narostl o 6 mld. USD na 1,19 bil. USD. Důvodem je opět vývoj akciových trhů, který dolehl na výkonností složku příjmů („performance fees“).
Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí zvýšila své zaměstnanecké náklady (největší nákladový vstup), které oproti 3Q14 činí o 100 bps více v poměru k tržbám (34 %). Do čistého zisku se negativně promítly meziročně vyšší vytvořené rezervy na regulatorní spory. Čistý zisk na akcii upravený o jednorázové položky dosáhl 2,9 USD a zaostal za očekáváním na hladině 3 USD.
Samotné výsledky tak vyznívají mírně negativně. Nižší než očekávané tržby i čistý zisk, výrazně horší výkonnost FICC segmentu oproti konkurenci a hluboký propad v příjmech z investic – to vše akcie v premarketu stahuje o procento a půl níže.