Aktualizováno Ruská centrální banka (Bank Rossii, BR) dnes na svém plánovaném měnovém zasedání rozhodla nečekaně ponechat úrokové sazby na stávající úrovni 11 %. Trh přitom čekal pokles úroků o 50 bps. BR tak již podruhé v řadě nechává sazby beze změny a to z důvodu stále vysoké inflace. Rubl reagoval na rozhodnutí BR skokovým posílením proti dolaru o půl procenta na 63,96 USDRUB, aktuálně se obchoduje na kurzu 64,08 rublů za jeden dolar.
Graf ukazuje vývoj inflace v Rusku od začátku roku 2014 a nastavení úrokových sazeb centrální bankou (fialová).

Nečekaný krok ponechat sazby na 11 procentech zdůvodnila centrální banka stále přítomným rizikem vysoké inflace a inflačních očekávání. Měnová autorita je však připravena sazby snížit, jestliže růst cen zpomalí. V září činila inflace (y/y index CPI) 15,7 % a BR počítá s desinflačním vývojem, který by se měl postarat o pokles CPI na 7 % do října příštího roku. Inflační cíl centrální banky 4 % by pak měl být naplněn v roce 2017.
Domácí poptávka bržděná pomalým růstem nominálních mezd by v kombinaci s utaženou měnovou politikou a ekonomikou v recesi měla, dle BR, přirozeně působit jako protiinflační faktor. Vysoké úrokové sazby (stále nad úrovní před měnovou krizí z prosince 2014) sice na jednu stranu pomáhají zvyšovat atraktivitu rublu, na druhou stranu však brzdí úvěrovou aktivitu a potažmo hospodářský růst. Rubl je navíc kromě sazeb v mnohem větší míře ovlivňován vývojem na trhu s ropou, což je z pohledu Bank Rossii exogenní faktor. BR v důvodové zprávě z měnového zasedání proto zopakovala, že hospodářská situace v Rusku a tudíž i měnová politika, bude i nadále mimořádně silně ovlivňována globálními cenami energií, především ropy.
Vývoj cen ropy představuje klíčovou proměnnou, která determinuje rozhodování ruské měnové autority. Levná ropa s sebou stahuje rubl a ten následně zdražuje zahraniční zboží, což zvyšuje ceny v obchodech a podporuje růst inflačních očekávání. Bank Rossii je tak do značné míry „za křivkou“ a pouze reaguje na volatilní pohyb cen černého zlata. Opakuje se tak scénář, kdy chtěla BR sazby snížit, avšak levná ropa jí to neumožnila.
Spotřebitelské ceny (měřeno indexem CPI) v Rusku vystřelily prudce vzhůru po loňském kolapsu rublu na přelomu roku. Ještě v listopadu 2014 činila inflace 9,1 procenta, o čtyři měsíce později už však vyšplhala na letošní vrchol 16,9 %. Celý letošní rok se index CPI drží na dvouciferných úrovních, přičemž nejnižší hodnotou bylo lednových 15 procent. V září se ceny zvýšily o 15,7 % a 4procentní střednědobý inflační cíl centrální banky je realitě na hony vzdálený.
Ruská centrální banka skokově navýšila sazby v prosinci loňského roku (o 650 bps. na 17 %) ve snaze zachránit rubl, který procházel kvůli zlevňující ropě a sankcím Západu volným pádem. Od té doby se snaží BR svoji měnovou politiku normalizovat, stlačit sazby dolů a podpořit růst prostřednictvím snazšího přístupu ke kapitálu. Rozkolísané ceny ropy a potažmo volatilní rubl však snahu o konsistentní výkon měnové politiky narušují.
Analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládají další povolování měnových podmínek v následujících měsících. Na konci příštího roku by měly úroky Bank Rossii vyklesat na 8 %.