Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec německé pohádky

Konec německé pohádky

30.10.2015 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Světový fotbalový šampionát roku 2006 byl významným zlomem v historii Německa. To se postupně stalo stabilní demokracií a podařilo se dosáhnout i jeho znovusjednocení. A pak dokonce došlo k něčemu, co bylo po dlouhou dobu nepředstavitelné: Ostatní země začaly mít Německo rády. Zorganizovalo totiž perfektní fotbalový šampionát a ukázalo světu svou vřelou kosmopolitní tvář. Zdálo se, že mistrovství světa upevnilo pozici Německa jako přátelské země, se kterou se lidé mohou identifikovat.

Sami Němci hovoří o mistrovství roku 2006 jako o „pohádkovém létu“. Tehdy se zdálo, že celému světu imponuje způsob, jakým jsou Němci zvyklí řešit a dělat věci. Země se s její ekonomickou silou a lidmi zařadila mezi ty, které dělají svět lepším místem. Poté, co Německo spáchalo ty nejhorší zločiny v historii lidstva, se dokázalo úplně změnit a ukazovalo, že v budoucnu bude stát na té správné straně. Vyhýbalo se válkám, snažilo se o ochranu klimatu, vytvořilo silný systém zdravotní péče a dokonce se zdálo, že popřelo zákon kapitalismu, který říká, že vyhrají jen ti bezohlední. Zdálo se, že úspěch a slušnost mohou jít ruku v ruce.

Už to celé vypadalo, že Německo bude prohlášeno za svaté. Ale pak přišel další prudký obrat a nyní je pověst Německa vážně poškozena. Ukázala se jeho temnější stránka, stránka podvodů a kriminálních činů. Volkswagen, který byl archetypem spolehlivosti, dokázal svým skandálem s emisemi změnit význam značky „Made in Germany“. To, co bylo známkou spolehlivosti, je nyní varováním. Ani němečtí politici nejsou bez úhony. V roce 2011 rezignoval ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg kvůli falšování částí jeho doktorandské práce. Ursula von der Leyen, která je považována za možnou nástupkyni současné kancléřky, je také předmětem šetření, které by mohlo vést k odebrání jejího titulu.

A nyní praskla další bublina. Ukázalo se totiž, že „pohádkové léto“ bylo ve skutečnosti létem úplatků. Podle našich informací by se totiž bez nich konal šampionát v Jižní Africe. A stáli za nimi lidé jako sám Franz Beckenbauer a další vysocí představitelé německého fotbalu. Včetně Wolfganga Niersbacha, který nedávno kritizoval FIFA kvůli korupci a o kterém se hovoří jako o novém šéfovi UEFA. Je možné, že vysoce konkurenční povaha kapitalismu znemožňuje, aby lidé zůstali slušní, nemluvě o kultuře uvnitř FIFA, která je skrznaskrz zkorumpovaná.

Bez podvodů by Německo nemělo na získání pořadatelství šanci. To ale není omluva. Kdyby chtělo mít čisté svědomí, mohlo prostě říci „ne“. Poctivost musí zůstat jádrem našich hodnot. V minulých letech byl obraz zlých Němců nahrazen obrazem Němců bezchybných. V obou případech jde o nerealistické extrémy a nyní se vytváří obraz realističtější. Německo není ani lepší ani horší než jiné země. Je to země s velkými přednostmi, ale také s řadou slabostí.

Autorem je Markus Feldenkirchen.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Německá inflace se v říjnu vyhoupla zpět do plusu
29.10.2015 14:28
Spotřebitelské ceny v Německu zastavily svůj pokles. Meziměsíční změna...
Technická analýza - Euro vyčká na inflační data z eurozóny, včerejší číslo z Německa mu dává naději
30.10.2015 8:58
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...
BoJ: vyčkáváme, ale nikdo nesmí pochybovat o tom, že jsme připraveni okamžitě jednat
30.10.2015 10:11
Dnes na konci asijské seance proběhla tisková konference šéfa Bank of ...

Váš názor
  •  
    30.10.2015 12:39

    Naši čelní politici si berou z Německa příklad nafukovací diplomkou, semestrálním vystudováním práv a zřizováním trafik. ;o)
    Harp.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data