Světový fotbalový šampionát roku 2006 byl významným zlomem v historii Německa. To se postupně stalo stabilní demokracií a podařilo se dosáhnout i jeho znovusjednocení. A pak dokonce došlo k něčemu, co bylo po dlouhou dobu nepředstavitelné: Ostatní země začaly mít Německo rády. Zorganizovalo totiž perfektní fotbalový šampionát a ukázalo světu svou vřelou kosmopolitní tvář. Zdálo se, že mistrovství světa upevnilo pozici Německa jako přátelské země, se kterou se lidé mohou identifikovat.
Sami Němci hovoří o mistrovství roku 2006 jako o „pohádkovém létu“. Tehdy se zdálo, že celému světu imponuje způsob, jakým jsou Němci zvyklí řešit a dělat věci. Země se s její ekonomickou silou a lidmi zařadila mezi ty, které dělají svět lepším místem. Poté, co Německo spáchalo ty nejhorší zločiny v historii lidstva, se dokázalo úplně změnit a ukazovalo, že v budoucnu bude stát na té správné straně. Vyhýbalo se válkám, snažilo se o ochranu klimatu, vytvořilo silný systém zdravotní péče a dokonce se zdálo, že popřelo zákon kapitalismu, který říká, že vyhrají jen ti bezohlední. Zdálo se, že úspěch a slušnost mohou jít ruku v ruce.
Už to celé vypadalo, že Německo bude prohlášeno za svaté. Ale pak přišel další prudký obrat a nyní je pověst Německa vážně poškozena. Ukázala se jeho temnější stránka, stránka podvodů a kriminálních činů. , který byl archetypem spolehlivosti, dokázal svým skandálem s emisemi změnit význam značky „Made in Germany“. To, co bylo známkou spolehlivosti, je nyní varováním. Ani němečtí politici nejsou bez úhony. V roce 2011 rezignoval ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg kvůli falšování částí jeho doktorandské práce. Ursula von der Leyen, která je považována za možnou nástupkyni současné kancléřky, je také předmětem šetření, které by mohlo vést k odebrání jejího titulu.
A nyní praskla další bublina. Ukázalo se totiž, že „pohádkové léto“ bylo ve skutečnosti létem úplatků. Podle našich informací by se totiž bez nich konal šampionát v Jižní Africe. A stáli za nimi lidé jako sám Franz Beckenbauer a další vysocí představitelé německého fotbalu. Včetně Wolfganga Niersbacha, který nedávno kritizoval FIFA kvůli korupci a o kterém se hovoří jako o novém šéfovi UEFA. Je možné, že vysoce konkurenční povaha kapitalismu znemožňuje, aby lidé zůstali slušní, nemluvě o kultuře uvnitř FIFA, která je skrznaskrz zkorumpovaná.
Bez podvodů by Německo nemělo na získání pořadatelství šanci. To ale není omluva. Kdyby chtělo mít čisté svědomí, mohlo prostě říci „ne“. Poctivost musí zůstat jádrem našich hodnot. V minulých letech byl obraz zlých Němců nahrazen obrazem Němců bezchybných. V obou případech jde o nerealistické extrémy a nyní se vytváří obraz realističtější. Německo není ani lepší ani horší než jiné země. Je to země s velkými přednostmi, ale také s řadou slabostí.
Autorem je Markus Feldenkirchen.
Zdroj: Der Spiegel