Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – ČNB “váhavě” natahuje intervenční závazek

Rozbřesk – ČNB “váhavě” natahuje intervenční závazek

06.11.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

ČNB včera nevyslala úplně jasný signál, a to se může koruně líbit. Značná část trhu počítala s tím, že centrální banka v dohledné době natáhne závazek intervenovat. A to se skutečně stalo, nicméně závazek tentokrát není tak pevný. ČNB ohlásila, že ukončení kurzového závazku “se pravděpodobně posouvá až do období konce roku 2016“. Neboli, ČNB se tentokrát nechce jednoznačně zavazovat k jasnějšímu termínu exitu a v zásadě se jí moc nechce mluvit o exitu v roce 2017. Má to i svůj praktický důvod. Do začátku roku 2017 prezident Miloš Zeman obmění čtyři ze sedmi členů bankovní rady - slovní závazek současného uskupení by tak nemusel mít velkou váhu.

Druhým pozitivním signálem pro korunu byla zpráva o tom, že centrální bankéři nezmínili možnost zavedení záporných úrokových sazeb, které stále považujeme za krajní a málo pravděpodobnou variantu. Naopak prognóza počítá již v roce 2017 s poměrně prudkým nárůstem tržních úrokových sazeb. Už v prvním čtvrtletí 2017 by měl tříměsíční PRIBOR podle prognózy dosáhnout 1 % a v následujícím kvartále dokonce 1,2 %. Znamená to, že prognóza předpokládá během krátké doby trojí zvýšení úrokových sazeb. Dlužno dodat, že tržní očekávání jsou rozhodně nastavená hodně daleko od tohoto výhledu centrální banky.

Česká koruna by ve světle včerejšího zasedání ČNB měla zůstat naladěná spíše pozitivně - centrální banka se ostýchá natahovat intervenční závazek a neuvažuje o záporných sazbách. Naopak ECB se chystá v prosinci pravděpodobně znovu uvolnit měnové kohouty. To by mělo držet českou měnu na dostřel od intervenční hranice.

Region - forex
Výsledky zasedání ČNB korunu nakonec potěšily a ta se tak podívala na šestitýdenní maxima vůči euru. Zajímavě vyjádřený názor bankovní rady (ukončení kurzového závazku „se pravděpodobně posouvá až do období konce roku 2016“) byl méně holubičí, než s čím trhy počítaly. V souhrnu by se tak koruna měla pohybovat poblíž intervenční hranice, čemuž by mělo dále nahrát i zasedání ECB (3.12.). Forint se zlotým se mezi tím vydaly opačnými směry. Zatímco forint vůči euru lehce posílil, tak zlotý oslabil asi o 0,4 %.

Ani dnešní den není v regionu bez očekávaných událostí, tentokrát díky zveřejnění českých zářijových makročísel (mimo jiné z průmyslu za září). Ta by neměla narušit celkově velmi pozitivní obrázek české ekonomiky. Zajímavostí spíše bude zveřejnění objemu devizových intervencí ČNB za září (v 10 hodin).

Dluhopisy
Německé dluhopisy nakonec nebyly schopné posílit na zprávu o překvapivém poklesu německých továrních zakázek. K výrazným změnám nedošlo ani na americkém trhu. Zdá se, že na obou březích Atlantiku se čeká na dnešní payrolls.

Z našeho pohledu mohou čísla skončit nad tržním očekáváním a především krátkým americkým výnosům by mohly pomoci vzhůru. I delší konec křivky ale může zůstat pod tlakem. Ve světle amerických čísel asi trochu zapadne průmyslová produkce z Německa, která nám napoví, jak moc dobře skončí HDP v největší světové ekonomice za třetí kvartál.

Komodity
Cena ropy Brent pokračovala včera v poklesu a měsíční kontrakt se dostal pod 48 USD/barel. Ceně ropy v posledních dvou dnech neprospívaly mimo jiné nezvykle vysoké zásoby benzínu v USA, které spolu s blížícím se návratem rafinerií z období údržby vyvolaly poměrně razantní pokles cen benzínu.

Dnes trhy zajímají zejména data z amerického trhu práce, která naznačí jednak kondici americké ekonomiky, jednak budou hrát důležitou roli v rozhodování Fedu o načasování růstu oficiálních úrokových sazeb. O něco lepší než trhem očekávaný výsledek by měl být pro cenu ropy spíše mírně pozitivní zprávou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data