Do popředí evropského dění se pomalu dostává opět politika, alespoň pokud se díváte na jih směrem do Španělska. Premiér Rajoy se ostře vymezil proti snaze katalánského parlamentu nastartovat odtržení Katalánska. Po krizovém zasedání podala vláda v Madridu včera odvolání k ústavnímu soudu, po kterém chce, aby zrušil problematickou rezoluci katalánského parlamentu. Ústavní soud se případem může zabývat měsíce a do té doby pravděpodobně pozastaví platnost rezoluce, na základě které Katalánci chtějí poměrně rychle připravit systém pro výběr daní a sociální pojištění. Součástí rezoluce je ale i prohlášení neplatnosti jakýchkoliv rozhodnutí španělských autorit (a tedy i ústavního soudu) na katalánském území. Není tak vyloučené, že dojde k dalšímu vyhrocení situace, pokud Katalánsko bude jednat na základě rezoluce, jejíž platnost španělský ústavní soud pozastaví.
V takovém případě by mohl Madrid svůj postup přitvrdit - někteří ministři podle Financial Times již zvažovali zastavení finančních transferů proudících do regionu. Ústavní soud by současně mohl potrestat konkrétní katalánské lídry, kteří nerespektují jeho opatření - například tím, že by je zbavil funkce. I když otázkou je, kdo a jak by takové sankce nakonec vykonával.
Další vyhrocení situace premiéru Rajoyovi může v tuto chvíli před blížícími se volbami paradoxně spíše přinést politické body. Nebezpečné pro něj i pro trhy by ale byla výrazná eskalace napětí v regionu, při které by Rajoy mohl ztratit podporu svých evropských spojenců včetně Angely Merkelové. Na to pravděpodobně sází i vnitřními spory oslabené strany bojující za samostatnost Katalánska. Investoři z toho ale zatím velký strach nemají - včera výnosy španělských dluhopisů spadly zpátky k úrovním z konce minulého týdne.
Region
Nervozita spojená s polskými parlamentními volbami zdá se dále ustupuje. Po zveřejnění jmen klíčových ekonomických ministrů dříve v tomto týdnu se trhy vcelku uklidnily a zlotý tak včera posílil na sedmitýdenní maxima vůči euru. Posilovaly i ostatní měny v regionu, i když zlotý je v tomto ohledu včera jasně zastínil. Koruna se po denní odmlce dostala opět do těsné blízkosti hranice kurzového závazku ČNB.
Dnešní den není v regionu zajímavý. Hlavními událostmi budou vystoupení hlavních představitelů Fedu, která by však nemusela mít výraznější vliv na regionální měny. Zajímavější může být zítřek, kdy budou zveřejněny první odhady hospodářského růstu ve třetím čtvrtletí za všechny ekonomiky regionu.
Dluhopisy
Vzhledem k oslavám Dne válečných veteránů se včera na americkém dluhopisovém trhu nic zásadního nedělo. Německé výnosy poklesly podél celé křivky, ale pouze nepatrně (-1 bps). Podporovaly je patrně komentáře z ECB (Visco) volající po dalším snížení depozitní sazby.
V Česku poutala pozornost i dluhopisová aukce, která v případě dluhopisu splatného v roce 2017 (nulový kupón) dopadla ještě více se záporným výnosem (-0,33 %) než minule.
Komodity
Cena měsíčního kontraktu na ropu Brent se včera propadla o 3,4 % a dostala se na úroveň 45,8 USD/barel - nejnižší settlement od konce srpna letošního roku. Kromě obav z rychlého růstu zásob ropy v USA nemusí ropě prospívat celkově slabší data Číny z posledních dnů a samozřejmě i silnější dolar (za týden posílil vůči koši měn o procento). Ropa se každopádně dostala do spodní třetiny pásma (40-60 USD), ve kterém by se podle nás mohla pohybovat i v následujících měsících.
Dnes trh s ropou zajímají zejména oficiální data o zásobách z USA (17 hodin). Data API přitom naznačují poměrně robustní růst zásob surové ropy.