Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko-saudský boj o evropský ropný trh vrcholí a s návratem Íránu se ještě přiostří

Rusko-saudský boj o evropský ropný trh vrcholí a s návratem Íránu se ještě přiostří

02.12.2015 12:49
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Naděje na snižování produkce v Rusku nebo Saudské Arábii skomírají. Ruská produkce černého zlata se i v měsíci listopadu držela blízko postsovětských maxim, když meziročně stoupla o 1,3 procenta na 10,779 milionu barelů denně. Saudská Arábie je sice před pátečním zasedáním OPEC ve Vídni pod rostoucím tlakem ze strany ostatních členů Organizace zemí vyvážejících ropu snížit produkci v zájmu podpory růstu cen, se změnou jejího postoje však příliš počítat nelze. V současné době, kdy se ropný průmysl potýká s největším globálním přebytkem v historii, saudské a ruské firmy navíc horečně zlevňují vývoz surové ropy do Evropy.
Bitva o evropský trh

Bitva o dominanci na evropském ropném trhu mezi dvěma největšími světovými exportéry ropy momentálně vrcholí. Saudská Arábie a Rusko se potýkají s propadem cen černého zlata a vidinou návratu íránské produkce na trh po zrušení sankcí. Saudská Arábie nyní začíná cílit na země jako je Švédsko nebo Polsko, kde po léta převládal ruský ropný vliv. Právě tento boj o Evropu tlumí před zasedáním OPECu ve Vídni naděje na společné snižování produkce obou konkurentů, jehož cílem by bylo zvýšení cen, které spadly od loňského maxima již o více než 60 procent. Šarvátky o Evropu jsou však Rusku trnem v oku a mohou být důvodem, proč si Rusko odmítne se členy OPECu vůbec sednout k jednomu stolu a o tématu diskutovat.

Saudský tah na Evropu byl zřejmý v listopadu, kdy království začalo dodávat poprvé za zhruba 20 let surovou ropu největší švédské rafinérské společnosti, která byla po dlouhá léta kupujícím ruských dodávek. Předtím Saudové prodali ropu i do východní Evropy, tradiční dominanty Ruska, a to například polské PKN Orlen. Generální ředitel ruského státem kontrolovaného Rosneftu v říjnu obvinil Saudskou Arábii z aktivního dumpingu ruské ropy v Evropě.

Po embargu Evropské unie na íránský vývoz v roce 2012 ruské a saudské dodávky v Evropě částečně nahradily právě ropu z Íránu. Jak Rusko, tak Saudská Arábie letos čerpají rekordní množství ropy a produkují více než 10 milionů barelů černého zlata denně ve snaze udržet si před íránským zvýšením exportu po zrušení západních sankcí zaměřených na tamní jaderný program v roce 2016 větší podíl na trhu. Je to právě tato nadměrná produkce, která udržuje globální trh v přebytku a ceny na nízkých úrovních pod 50 dolary za barel. S ohledem na konkurenci v Evropě tak bude v příštím roce přituhovat. Evropští obchodníci a rafinérie jsou mezi těmi, kteří již souhlasili s nákupem 500000 barelů íránské ropy bezprostředně po uvolnění sankcí.

Podíl na celkovém dovozu ropy do EU
-1
Zdroj: EK, WSJ

Evropský ropný trh by se tak snadno mohl brzy začít podobat tomu asijskému, kde se již dva největší konkurenti Rusko a Saudská Arábie rvou o podíl na trhu. Rusku se podařilo nahradit v Asii Saudské království jako největšího dodavatele do Číny v květnu i září, tuto výsadní pozici si však Saudská Arábie v říjnu vzala zpět. Osekávání cen v Evropě však jen podtrhuje daleko větší problém producentů ropy – ve světě jednoduše není po tom všem černém zlatě na trhu dostatečná poptávka.

Páteční zasedání OPECu pravděpodobně na současné situaci mnoho nezmění, neočekává se totiž změna přístupu Saudské Arábie a tudíž ani Organizace zemí vyvážejících ropu. Největší producent OPECu bude však muset v pátek o svém aktuálním postoji s ostatními členy minimálně diskutovat. Například venezuelský prezident Maduro chce bojovat za pětiprocentní snížení produkce. A pak je tu samozřejmě i Írán, který vyzývá OPEC k respektování produkční hranice 30 milionů barelů denně a zároveň žádá, aby se organizace připravila na nové objemy produkce, které Írán chystá po zrušení sankcí.

Zdroj: WSJ, BBG, RTRS


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m