Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilská cesta z krize do krize vrcholí obžalobou prezidentky

Brazilská cesta z krize do krize vrcholí obžalobou prezidentky

03.12.2015 13:09
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Největší latinskoamerickou ekonomiku stíhá letos jedna finanční, ekonomická a politická rána za druhou. Ačkoliv Brazílii krize rozhodně nejsou cizí, vývoj posledních měsíců i na tamní poměry takřka bere dech. Poslední novinkou ze země samby je návrh na obžalobu brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové, který včera v noci přijala dolní komora tamního kongresu.

V Brazílii se v poslední době rozhodně nenudí. Žaloba prezidentky navazuje na týden, během kterého došlo k uvěznění předního mladého brazilského finančníka, jehož banka BTG Pactual tak bojuje o přežití a investiční gigant Goldman Sachs navíc po zveřejnění hrubého domácího produktu za třetí čtvrtletí varoval, že brazilská ekonomika se propadá do plnohodnotné deprese.

Slyšení s ohledem na proces prezidentské obžaloby se pravděpodobně soustředí na to, zda Rousseffová porušila fiskální zákony, kořeny její široce rozšířené neoblíbenosti jsou však stejně jako v případě uvězněného bankéře Andreho Estevese jinde. Na vině není nic jiného než bezprecedentní korupční skandál, který začal aférou kolem státem vlastněné ropné firmy Petrobras a naprosto ochromil největší brazilské společnosti a politicky paralyzoval brazilské hlavní město. Nevídaná korupce podrazila nohy nejen prezidentce, ale i celé brazilské ekonomice.

Ekonomika v depresi

Hrubý domácí produkt největší latinskoamerické ekonomiky se ve třetím kvartále meziročně propadl o rekordních 4,5 procenta a jen potvrdil, že Brazílie směřuje k největší hospodářské recesi od dob Velké deprese ve třicátých letech minulého století. Nižší ceny komodit nebo fiskální smršťování a blednutí spotřebitelského úvěrového boomu doslova rozbily ekonomiku země, která byla dříve jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě.

Propad výhledu brazilského HDP pro rok 2015 a 2016

-1
Prognóza HDP 2016 bíle, výhled HDP 2015 modře. Zdroj: BBG


Série posledních dat, která přicházejí z brazilské ekonomiky, připomíná dokonalou bouři. Nezaměstnanost se podle posledních údajů blíží 8 procentům, inflace poprvé od roku 2002 převyšuje 10 procent a rozpočtový deficit se nyní nachází na 9,5 procentu hrubého domácího produktu. Brazilská měna a místní dluhopisový trh zaznamenaly větší ztráty než ve kterékoliv jiné rozvíjející se ekonomice na světě. Ačkoliv většina hospodářského nepořádku pochází z místních zdrojů, není Brazílie jedinou ekonomikou, která doplácí na konec komoditního super cyklu spolu s hospodářským zpomalením v Číně. První recesí od roku 2009 kvůli nízkým cenám ropy a západním sankcím prochází i Rusko.

Výnosy desetiletých vládních dluhopisů rostou s tím, jak brazilská krize eskaluje

-1


Předseda dolní komory kongresu Eduardo Cunha ve středu v noci oznámil, že přijal jeden ze 34 návrhů na obžalobu prezidentky, který je založený na obvinění od nelegálního financování jejího znovuzvolení až po falšování fiskálních účtů v letošním a loňském roce. Soudní slyšení však mohou trvat měsíce a lze předpokládat, že během teto doby proběhne také v kongresu několik hlasování, která by v konečném důsledku mohla vést k definitivnímu vypuzení Rousseffové z prezidentského úřadu. Navíc je pravděpodobné, že Dilma Rousseffová se proti řízení odvolá u Nejvyššího soudu.

Prezidentská obžaloba tak ohrožuje i ekonomickou agendu Rousseffové, která se dost možná nyní soustředí více než na oživení hospodářského růstu nebo odvrácení dalšího snižování kreditního hodnocení na záchranu vlastní kůže jako hlavy státu. Sama Rousseffová obvinění odmítá s tím, že návrh je neodůvodněný a dodává, že se nedopustila žádného nezákonného jednání. Vládní koalice prezidentky má sice teoreticky v kongresu dostatek hlasů, aby slyšení o obžalobě zablokovala, její členové se ale vyznačují velmi často zcela odlišnými názory. Stát se tedy může cokoliv.

Zdroj: FT, BBG


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data