Vánoce měly být svátky klidu a míru. Ale v Rusku, v zemi kde dnes znamená zítra, tomu tak letos nebude.
Ruský rubl se dotkl úrovní, které jsme neviděli za poslední nejméně dekádu a také celý rok 2015. Včera se rubl proti dolaru obchodoval na 72,3 rublech za jeden dolar. Dnes rubl pokračuje dále v mírném oslabování proti dolaru a aktuálně se obchoduje na 72,62.
Ruský analytik Evgeny Koshelev z Rosbank PJSC v Moskvě pro agenturu Bloomberg uvedl, že si dovede představit, že by se rubl ve snaze Ruska hedgeovat rizika plynoucí z geopolitické situace a velmi nízkých cenách ropy mohl obchodovat i na hladinách kolem 75 rublů za jeden dolar.
Za oslabením rublu stojí několik faktorů - jedním z nich, a to už nějakou dobu, je ropa. Ta se včera znovu přiblížila ke svým 11 letým minimům po zopakování záměru Íránu, že zvýší svojí produkci ropy během týdne po odstranění sankcí na předsankční úroveň.
To by za současné situace mělo znamenat cca. 500 tisíc barelů ropy denně během jednoho týdne na trhu, který už tak se topí v záplavě levné ropy. To by mohlo vyvolat další tlak na pokles ceny, což samozřejmě pro Kreml je velmi nepříznivá zpráva. Rusko patří mezi největší producenty a samozřejmě značná část příjmů státní kasy je generována formou prodeje ropy do světa.
Další problém pro rubl je typické navyšování rozpočtu ministerstvem financí Ruska pro státní podniky, které pak začnou konvertovat nově získané prostředky na devizovém trhu do dolarů a eur nebo dalších měn, nakupují zahraniční měny a zbavují se rublu, čímž tlačí na jeho depreciaci.
Dalším polínkem pod kotel jsou pokračující sankce proti Rusku pro jeho roli v ukrajinském táhlém konfliktu. Sankce byly prodlouženy o cca. půl roku a měly by skončit někdy v polovině roku 2016. Do té doby bude ruská ekonomika pod tlakem. Sankce by neměly takový účinek, ale kvůli cenám ropy je jejich dopad znatelnější a jasnější.
Ruská ekonomika si prochází recesí. Podle posledních čísel se ruské HDP v listopadu meziměsíčně propadl o 0,3 % na sezónně očištěných datech. Meziročně bylo HDP Ruska v kontrakci o -4 %. Podle předběžných čísel se HDP Ruska ve 3Q propadlo o -4,1 % meziročně.

Ekonomické problémy Ruska dokládají i další makroekonomické indikátory - průmyslová produkce se v listopadu meziročně propadla o 3,5 %, což bylo více než se čekalo, ale méně než o měsíc dříve v říjnu. Míra nezaměstnanosti dosahuje podle dat v listopadu 5,8 % a roste tak proti říjnu.
Aktuálním problémem, který se také vynořil až nyní má jméno Vnesheconombank (VEB), což je banka, kterou Vladimír Putin používal pro placení “speciálních projektů”, od plateb za olympiádu v Soči až po ukrývání akvizicí na Ukrajině. Nyní banka bude potřebovat záchranné lano od samotného Kremlu, a to lano bude muset být minimálně pozlacené.
Cílem banky mělo být získání volných prostředků na zahraničních trzích a napumpovat je do “projektů”, které chtěl Kreml podporovat. Ovšem se sankcemi se tenhle plán rozpadl a nyní potřebuje banka sama zachránit od Kremlu. Objem prostředků na záchranu se odhaduje na 18 mld. dolarů, což může značně zatížit státní rozpočet země, kterou zkouší ceny ropy už nějaký ten měsíc. A navíc cena ropy řadu projektů financované právě přes VEB poslaly ještě hlouběji do červených čísel, což je další zátěží pro tuto banku.
Zdroj: Bloomberg, Reuters