Schopnost řídit věci silou gest vlastních rukou už není jen záležitostí fantazie, či filmového zpracování, známým třeba ze série Star Wars. Stalo se skutečností. Výzkumný tým inženýrů a technologů, jejichž skupina dostala název PVD+ a pracuje v National Chung Hsing University of Taiwan, totiž vyvinula technologii, podobnou oné „Síle“ ze stejnojmenné filmové série.
Skupina PVD+ napsala algoritmus pro Watch, který slouží mimo jiné i jako dálkový ovladač bezpilotních letounů, dronů. A ovládat jejich pohyb lze, díky tomuto algoritmu, napsaného v programovacím jazyku "Dong", jen pomocí gest rukou. Skupina PVD+ byla založena v roce 2013 a vede jí Mark Ven, doktorand stavebního inženýrství na National Chung Hsing University. V týmu má ještě profesora stejné univerzity Yang Ming-dera a tři další členy skupiny.
Po 18 měsících výzkumu a aplikací tým PVD+ ohlásil úspěšný závěr zkoumání. Zmíněný algoritmus lze instalovat na jakémkoliv zařízení a umožňuje ovládat například bezpilotní letadla všema směry. Gesta rukou jsou přenášena pomocí Watch. „Dříve jsme k ovládání letu dronu potřebovali složité ovládání, nyní stačí použít zařízení na ruce a prostřednictvím lidského chování a gest přímo komunikovat s bezpilotním letounem," ocitovala agentura Reuters vyjádření Marka Vena. Ovládat lze ale i jiná zařízení. Úspěšné byly také testy s obsluhou světla. Pomocí gest tak lze nyní světlo nejen vypnout a zapnout, ale změnit třeba i jeho zabarvení.
Vědci ale říkají, že nová technologie je stále ještě doslova „v plenkách“. Úspěšný přenos lidského gesta rukou totiž stále silně ovlivňuje vítr a další povětrnostní vlivy. Výdrž baterie u komunikačního zařízení také zatím nedopovídá potřebám ovládání. Energie totiž vydrží pouhých 20 minut. Podle vědců se nyní tým PVD+ soustředí na eliminaci povětrnostních vlivů v přenosu komunikace lidských gest. Kontrola bezpilotních letadel pomocí lidských gest je celosvětově v hledáčku několika týmů, včetně náramku Thalmic Lab Myo, který měří elektrickou aktivitu ve svalech více než fyzické pohyby. Tým PVD+ v současné době připravuje podklady pro přihlášení technologie u tchajwanského Úřadu pro duševní vlastnictví , včetně patentování softwaru Dong.
Zdroj: Reuters, iTech Post