Začátek roku z pohledu globální ekonomiky se stále nejeví příliš optimisticky, přičemž negativní zprávy jakoby měly tendenci se kumulovat. K pokračující mizérii čínských dat, problémům na Blízkém východě se nyní přidává i harašení zbraněmi v Severní Koreji. A především ikona amerického akciového úspěchu - firma Apple - hlásí, že mobily s jablkem již nejdou tak na dračku a hromadí se ve skladech.
Ne vše však vypadá tak chmurně. Výborné zprávy naopak stále přicházejí z trhu práce v eurozóně. Pozitivní přírůstky zaměstnanosti přitom nehlásí jen tradiční lokomotiva Německo (kde míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší hodnoty od sjednocení) či znovuzrozený irský tygr, ale především i Španělsko. Zde v uplynulém měsíci vzrostl počet nově zaregistrovaných k platbám sociálního zabezpečení (proxy proměnná pro růst zaměstnanosti) o 85 tisíc, což je historicky vůbec nejlepší měsíční výsledek trhu práce. Ve Španělsku, které je největší ze zranitelných ekonomik jihu eurozóny, sice stále zůstává míra nezaměstnanosti vysoko (na úrovni 21 %), avšak rychle klesá, což svědčí o rychlém růstu tamní ekonomiky.
Nicméně k tomu, aby se globální trhy zklidnily, nepostačí povzbudivá data z evropského trhu práce. Chtělo by to také podobně dobré zprávy i z amerického ekonomiky - nejlépe pak rovněž z trhu práce. A proto budou tak důležité dnešní a hlavně páteční statistiky o tvorbě nových pracovních míst v USA v prosinci. Ty by podle našich odhadů neměly dopadnout špatně (očekáváme přes 200 tisíc nových pracovních míst) a to přesto, že náš běžící odhad pro růst americké ekonomiky ukazuje na její další zpomalení HDP na konci minulého roku (na úroveň 1,4 % anualizovaného mezikvartálního růstu).
Region
Včerejší obchodování s regionálními měnami patřilo k těm klidnějším. Zlotý sice během rána na frontě s eurem dále oslaboval, ale během dne většinu ztrát smazal. Forint dokonce mírně posílil. Volatilita koruny zůstává i nadále nízká.
Dnes se pozornost soustředí zejména na USA (data, zápis z jednání FOMC). Celkově opatrnější nálada na trzích a napjatější politická situace (Polsko) by měly výše úročeným regionálním měnám i nadále vadit. Pro měnový pár EUR/PLN stále v prvním čtvrtletí cílíme na hodnotu 4,40.
Dluhopisy
Výnosy německých bundů včera dál klesaly a na deseti letech spadly k 0,55 %. Na druhou stranu nízká inflace v tuto chvíli sama o sobě již moc síly bundům nedodala. Inflace v eurozóně zůstala v prosinci znovu na 0,2 %. Trhy i my jsme na začátku podzimu očekávali, že inflace ke konci uplynulého roku začne postupně růst s tím, jak začne vyprchávat efekt prudkého propadu cen ropy z konce roku 2014. Nic takového se ale zatím nestalo, především díky pokračujícímu poklesu cen ropy (tento efekt je silnější než jsme očekávali), ale také lehkému zvolnění jádrové inflace v posledních měsících. ECB podle nás zatím na slabší inflaci reagovat nebude, dokud nízká inflace výrazněji neovlivní dlouhodobá inflační očekávání nebo se nezhorší vyhlídky pro hospodářský růst.
Deficit českého rozpočtu na úrovni 62,8 miliard korun není velkým překvapením - lepší než plánované číslo (oproti plánu o více než 30 mld korun) je dáno především rychlejším růstem daňových příjmů (o 72 mld. korun), za kterým stojí rychlý ekonomický růst.
Komodity
Cena ropy Brent se opět dostala do těsné blízkosti jedenáctiletých minim. Trh patrně přehodnocuje možný dopad růstu napětí mezi Saúdskou Arábií a spol. a Íránem na cenu ropy (připomínáme, že podle nás by mohl vliv být pro cenu spíše negativní). Připomeňme přitom, že ceně ropy (a komoditním cenám obecně) zrovna nenahrávají ani poslední zprávy z Číny. To v souhrnu znamená, že riziko dalšího poklesu cen ropy se zvyšuje. Klíčovou očekávanou událostí následujících týdnů je zvýšení vývozů ropy z Íránu. K němu by mělo dojít do konce února a otázkou je, kolik ropy na trhu přibude. I v tomto případě se domníváme, že prostor je spíše pro překvapení směrem vzhůru. Na druhou stranu však platí, že současné prostředí relativně nízkých cen ropy by mělo nahrávat rychlejšímu poklesu produkce v USA. Zajímavá z tohoto pohledu budou data zveřejněná v příštím týdnu.