Čínský strach se přelévá, kam může. Cena ropy včera spadla až k 32 USD za barel a americké akcie zažívají zatím historicky nejhorší start do nového roku. Čínský regulátor se nakonec včera večer rozhodl odvolat čtyři dny staré pravidlo, které vede při poklesu o více než 7 % k ukončení obchodování v daném dni. Je pravda, že pravidlo pravděpodobně na začátku roku paniku spíše přiživovalo. Na silně medvědím trhu zpravidla proběhnou největší výprodeje v prvních okamžicích po otevření trhů. V pozdějším obchodování se objevují kupci, kteří mají šanci trh stabilizovat. Pokud je však trh uzavřen hned na začátku obchodování při první velké prodejní vlně, žádný kupec ani nemá šanci se objevit. Dnes po ránu na čínských trzích převládá vysoká volatilita, zrušení pravidla ale trhy vnímají vesměs pozitivně.
I proto by se mohla pozornost přesunout do USA, kde jsou na programu nejdůležitější statistiky měsíce - zpráva z trhu práce. To, zda přetrvá pozitivní trend na trhu práce nakonec bude rozhodující i pro americký Fed a to, jaké tempo utahování měnové politiky nakonec zvolí. Naše očekávání jsou lehce nad trhem - přírůstek pracovních míst by měl dosáhnout slušných 215 tisíc zaměstnanců. Navíc by mohl dál zrychlit růst mezd (na 2,7 %). I když částečně půjde o optický klam daný tím, že mzdy Američanům v prosinci 2014 rostly velice pomalu (1,8 %), i tak to bude dobrá zpráva. Taková, která by mohla pomoci americkému dolaru a naopak trochu ohrozit novoroční zisky bezpečných dluhopisů. Nakonec ale bude pro další směřování dluhopisových a akciových trhů zásadní další vývoj v Číně. Přes víkend Čína zveřejní další důležité statistiky včetně růstu nových úvěrů a inflace. Ke stabilizaci situace ale přispějí jen těžko. Krátkodobě by mohlo zabrat spíše odhodlání podporovat znovu akciový trh přímými intervencemi (podobně jako v srpnu 2015). Netřeba asi dodávat, že všechna taková řešení jsou jen krátkodobým záplatováním strukturálně nemocné čínské ekonomiky.
Region - forex
Zlotý včera mírně korigoval předešlé ztráty a posílil vůči euru asi o 0,2 %. Podobně mírně sílil i forint, zatímco koruna se kosmeticky odpoutala od intervenční hranice ČNB a vystoupala na nejslabší úrovně od začátku prosince loňského roku.
Dnešek bude hlavně o amerických číslech z trhu práce za prosinec. Jistou pozornost však mohou poutat i čísla z Česka (průmysl, stavebnictví, obchodní bilance za listopad). Výraznější dopad na trhy ale neočekáváme. Jistý klid na regionální trhy může přinést dnes stabilnější situace na čínském akciovém trhu.
Dluhopisy
Německé bundy přes masivní výprodej na akciových trzích nebyly včera schopné dál posílit a výnosy se otočily opatrně vzhůru. Německému desetiletému výnosu se zjevně nechce pod psychologickou hranici 0,5 %. Současně mu vzhůru pomohla i odpolední stabilizace cen ropy, které po označkování 32 USD za barel začaly šplhat vzhůru.
Dnešek bude ve znamení payrolls, které by měly překonat očekávání trhů, a dluhopisům v Evropě a v USA tedy spíše uškodit.
Komodity
Dnešní ranní stabilizace cen čínských akcií se projevuje pozitivně i na cenách ropy. Cena Brentu se tak dnes ráno pohybuje nad 34 USD/barel, což znamená více než šestiprocentní růst od včerejšího minima. Opatrný optimismus je patrný i na cenách základních kovů - cena mědi však například stále mírně klesá.
S klidnější situací na čínském akciovém trhu se dnes pozornost obrací zejména na USA a na čísla z tamějšího trhu práce. V kombinaci s údaji o počtu aktivních vrtných souprav v USA by mohla být pro cenu ropy mírně pozitivní.