Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyhlídky německé ekonomiky zůstávají příznivé, potvrdil průzkum ZEW

Vyhlídky německé ekonomiky zůstávají příznivé, potvrdil průzkum ZEW

19.01.2016 11:15, aktualizováno: 19.1. 12:12
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW v lednu přináší další slušnou várku čísel, i když na úrovni očekávání je patrné mírné ochlazení optimismu. Nejsledovanější indikátor očekávání pro německou ekonomiku (na příštích 6M) má na začátku roku hodnotu 10,2 % (-5,9 p.b. m/m), hodnocení současných ekonomických podmínek se naopak vylepšilo a m/m roste o 4,7 p.b. na 59,7 %. Oba indikátory překonaly konsensus trhu (agentury BBG) a potvrzují solidní kondici (i výhled) pro největší evropskou ekonomiku na začátku roku 2016.

zew

Index očekávání (viz graf) klesá poprvé po dvou měsících rostoucího optimismu. Lednový průzkum v sobě obsahuje přelom roku, když došlo kvůli čínským datům k prudkým poklesům na všech světových trzích, včetně toho německého a index očekávání ZEW tuto skutečnost absorboval v podobě zpomalení tempa růstu. Slabší čínská makrodata však neubrala na optimismu při hodnocení současných ekonomických podmínek, které se v lednu vylepšily.

Při hodnocení budoucích očekávání na úrovni EMU došlo v lednu k nárůstu negativních odpovědí a příslušný subindex m/m odepsal 11,2 p.b. na hladinu 22,7 %. Leden navíc přinesl zhoršení výhledu pro všechny hodnocené země, které ZEW explicitně zveřejňuje (USA, Japonsko, UK, Francie, Itálie). Je tedy patrné, jak široký byl negativní zásah čínských novoročních turbulencí na trhy a jejich budoucí percepci v EMU i mimo ni.

Inflační výhled přináší napříč všemi zeměmi shodný obrázek – rostoucí obavy o zvyšování spotřebitelských cen. Nejvíce se příslušný subindex snížil v případě Německa (-16,8 p.b. m/m na 39,7 %), což znamená, že roste počet expertů predikujících pokles cen a současně klesá procento odborníků, kteří věří v růst ukazatele CPI. Drastický pokles cen komodit za začátku nového roku a s ním spojené desinflační tlaky tudíž začínají vzlínat do hodnocení finančních expertů, naznačuje report ZEW. Tato informace je pak dvojnásob nepříjemná pro ECB. Jednak ukazuje na slábnoucí přesvědčení, že ceny budou růst a za druhé se inflační vyhlídky nejvíce zhoršily v Německu, které má na vývoj inflace v EMU zásadní vliv.

Experti oslovení ZEW věří z akciových indexů nejvíce německému DAXu (61,7 % dotázaných specialistů čeká růst tohoto indexu). Dle ZEW by se mělo dařit také indexu Stoxx 50 a trojici nejvíce preferovaných indexů uzavírá DJIA. Ze sektorů panuje největší pesimismus u bank, pojišťoven a utilit. Investoři by se měli vyhnout také automobilovému segmentu, naznačuje ZEW. Naopak IT sektor, telekomunikace, služby a stavebnictví by před sebou měly mít zářnou budoucnost, resp. počet respondentů predikujících růst těchto odvětví, byl v lednu nejvyšší. Mezi měnami by se mělo proti dolaru dařit euru, britské libře a jenu, naopak švýcarský frank by měl lehce ztrácet.

Dnešní data ukazují, že navzdory korekci na přelomu roku, zůstává německá ekonomika dostatečně odolná, aby se dokázala vypořádat se zpomalováním v Číně a dalších emerging markets. ZEW navíc přináší první (měkká) data roku 2016 a ta nejsou vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že index ZEW zpovídá experty z oblasti finančních trhů, lze dnešní výsledky číst také jako přesvědčení, že německý akciový trh by měl v příštích měsících posilovat.


Čtěte více:

Buďte chytří a nesnažte se časovat trh
19.01.2016 11:00
Sedmého ledna došlo k propadu čínského akciového trhu. Reagovaly na ně...
Ceny v Británii v prosinci zrychlovaly
19.01.2016 11:05
Index cen spotřebitelů ve Velké Británii se za prosinec zvýšil o 0,1 p...
MMF zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na 3,4 %
19.01.2016 11:53
Mezinárodní měnový fond zhoršil výhled růstu globální ekonomiky na le...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba