Aktualizováno Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW v lednu přináší další slušnou várku čísel, i když na úrovni očekávání je patrné mírné ochlazení optimismu. Nejsledovanější indikátor očekávání pro německou ekonomiku (na příštích 6M) má na začátku roku hodnotu 10,2 % (-5,9 p.b. m/m), hodnocení současných ekonomických podmínek se naopak vylepšilo a m/m roste o 4,7 p.b. na 59,7 %. Oba indikátory překonaly konsensus trhu (agentury BBG) a potvrzují solidní kondici (i výhled) pro největší evropskou ekonomiku na začátku roku 2016.
Index očekávání (viz graf) klesá poprvé po dvou měsících rostoucího optimismu. Lednový průzkum v sobě obsahuje přelom roku, když došlo kvůli čínským datům k prudkým poklesům na všech světových trzích, včetně toho německého a index očekávání ZEW tuto skutečnost absorboval v podobě zpomalení tempa růstu. Slabší čínská makrodata však neubrala na optimismu při hodnocení současných ekonomických podmínek, které se v lednu vylepšily.
Při hodnocení budoucích očekávání na úrovni EMU došlo v lednu k nárůstu negativních odpovědí a příslušný subindex m/m odepsal 11,2 p.b. na hladinu 22,7 %. Leden navíc přinesl zhoršení výhledu pro všechny hodnocené země, které ZEW explicitně zveřejňuje (USA, Japonsko, UK, Francie, Itálie). Je tedy patrné, jak široký byl negativní zásah čínských novoročních turbulencí na trhy a jejich budoucí percepci v EMU i mimo ni.
Inflační výhled přináší napříč všemi zeměmi shodný obrázek – rostoucí obavy o zvyšování spotřebitelských cen. Nejvíce se příslušný subindex snížil v případě Německa (-16,8 p.b. m/m na 39,7 %), což znamená, že roste počet expertů predikujících pokles cen a současně klesá procento odborníků, kteří věří v růst ukazatele CPI. Drastický pokles cen komodit za začátku nového roku a s ním spojené desinflační tlaky tudíž začínají vzlínat do hodnocení finančních expertů, naznačuje report ZEW. Tato informace je pak dvojnásob nepříjemná pro ECB. Jednak ukazuje na slábnoucí přesvědčení, že ceny budou růst a za druhé se inflační vyhlídky nejvíce zhoršily v Německu, které má na vývoj inflace v EMU zásadní vliv.
Experti oslovení ZEW věří z akciových indexů nejvíce německému DAXu (61,7 % dotázaných specialistů čeká růst tohoto indexu). Dle ZEW by se mělo dařit také indexu Stoxx 50 a trojici nejvíce preferovaných indexů uzavírá DJIA. Ze sektorů panuje největší pesimismus u bank, pojišťoven a utilit. Investoři by se měli vyhnout také automobilovému segmentu, naznačuje ZEW. Naopak IT sektor, telekomunikace, služby a stavebnictví by před sebou měly mít zářnou budoucnost, resp. počet respondentů predikujících růst těchto odvětví, byl v lednu nejvyšší. Mezi měnami by se mělo proti dolaru dařit euru, britské libře a jenu, naopak švýcarský frank by měl lehce ztrácet.
Dnešní data ukazují, že navzdory korekci na přelomu roku, zůstává německá ekonomika dostatečně odolná, aby se dokázala vypořádat se zpomalováním v Číně a dalších emerging markets. ZEW navíc přináší první (měkká) data roku 2016 a ta nejsou vůbec špatná. Vzhledem k tomu, že index ZEW zpovídá experty z oblasti finančních trhů, lze dnešní výsledky číst také jako přesvědčení, že německý akciový trh by měl v příštích měsících posilovat.