Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medvědi letos útočí na akciové trhy

Medvědi letos útočí na akciové trhy

20.01.2016 12:51
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Globální akciové trhy od počátku tohoto roku kolísají jako na houpačce. Nekončící propad cen ropy a překvapení přicházející z čínské ekonomiky děsí investory i tradery a akcie padají. Jen za první dva týdny roku 2016 vymizelo z globálních akciových fondů 21 miliard dolarů. Že se na trzích v novém roce vše pokazí podobnou rychlostí, nečekali dokonce ani pesimisté z Wall Street…

Náladu trhům od počátku ledna kazí ropa, která se poprvé za 12 let propadla pod 30 dolarů za barel. Ve středu v očekávání růstu amerických zásob a z obav z globálního nadbytku dodávek a jeho zhoršení po zrušení protiíránských sankcí padají Brent i WTI dokonce pod 28 dolarů za barel. Čína sice dělá, co může, aby podpořila svou zpomalující ekonomiku a zklidnila tamní volatilní akciový trh, ale bez zásadnějších výsledků. Leden je těsně za půlkou a jak se zdá, medvědi mají letos zatím navrch. Na medvědí trh vstoupily akcie čínské a v pátek s propadem indexu Stoxx 600 z rekordního dubnového vrcholu o 20 procent i akcie evropské. Dnes se přidalo i Japonsko. Tamní akcie vstoupily na medvědí trh poklesem indexu Topix ze srpnového vrcholu o 21 procent. Na americkém trhu minulý pátek kupříkladu index Dow Jones Industrial Average ztratil 391 bodů a za současného sentimentu si málokdo troufá říci, že se trhy odrazí zpět takovým tempem jako po srpnové tržní vřavě.

Výprodeje jsou totiž letos intenzivní a vnitrodenní propady evropských akciových indexů i o více než 3 procenta nejsou zdaleka ničím ojedinělým. Od loňského června do poloviny ledna globální akcie vymazaly více než 14 bilionů neboli 20 procent hodnoty. Rychlost pádu byla tak závratná, že polovina akciové rallye od minim z roku 2011 je zkrátka pryč. Investoři utíkali k bezpečnějším investicím tak, že zlato první letošní týden zavřelo nad 1100 dolary za barel a výnosy amerických desetiletých dluhopisů se dostaly poprvé za několik měsíců pod 2 procenta.

Padající trhy 2016
Bear amrket.png

Čínský akciový index Shanghai Composite modře, Stoxx 600 žlutě, Dow Jones Industrial Average zeleně a ropa Brent fialově.


Spouštěče lednových tržních otřesů jsou poměrně jasné. Čína, ropa a obavy hýbou globálními trhy a vše se nakonec točí kolem strachu o to, co se stane s globální ekonomikou. Čína jako druhá největší ekonomika na světě zpomaluje tempo růstu, její akciový trh nepomohla stabilizovat ani nová opatření, jejichž cílem bylo omezení volatility. Vydržela přesně čtyři první letošní obchodní dny a i tak stihly zastavení obchodování čínské akcie otestovat hned dvakrát. Vzhledem k tomu, že je Čína jedním z hlavních světových konzumentů mnoha komodit, cokoliv, co podporuje obavy o její ekonomické zdraví tak tlačí ještě níže zbídačené komodity a tím pádem i akcie tohoto sektoru. Ropa z obav o nekončící globální přebytek nabídky nad poptávkou, který jen posílí navýšení íránského vývozu po zrušení sankcí proti jadernému programu Teheránu, jede od začátku ledna doslova na horské dráze, které jednoznačně dominuje jižní směr. Volný pád referenční ropy Brent od první lednové obchodní seance k dnešnímu dni vedl k propadu její ceny o bezmála 26 procent.

Tržní maniodeprese
Objevují se přirovnání současných tržních turbulencí k finanční krizi roku 2008 i názor, že se jedná o pouhou korekci. Tržním sentimentem by podle těch s optimističtějším pohledem na svět mohlo zamíchat několik faktorů. Důležitými faktory budou centrální banky, spotřebitelé, kteří by díky nižším nákladům na energie mohly začít více utrácet, ropa, která teoreticky může spadnout na dno a konečně se odrazit vzhůru a čínský růst, který by teoreticky mohl oživit. Nicméně úterní zpráva Mezinárodní energetické agentury počítá s přebytkem na globálním ropném trhu, který se dle jejího vyjádření v nadbytku doslova topí, až do konce letošního roku a data, která včera přišla z čínské ekonomiky poukázala na to, že za rok 2015 tamní hospodářství rostlo o 6,9 procenta, tedy zdaleka nejpomaleji za poslední čtvrtstoletí.

Náladě na trzích by snad mohly pomoci hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Nicméně světoví analytici dali dohromady snad nejhorší výhled pro globální korporátní výsledky za posledních sedm let a dluhoví investoři platí za zajištění proti bankrotu severoamerických firem nejvíce za poslední tři roky. Čína propálila minulý měsíc rekordní množství zahraničních devizových rezerv a americký Fed poprvé po téměř deseti letech zvedl úrokové sazby. Tyto faktory jsou mezi těmi, které vysvětlují, proč za první dva rekordní týdny roku 2016 globální akcie ztratily více než 5 bilionů dolarů hodnoty a proč k pátečnímu celosvětovému závěru obchodování více než polovina ze 45 trhů sledovaných agenturou Bloomberg ztratila od svých nedávných vrcholů více než 20 procent a vstoupila tak na medvědí trh.

Zdroj: BBG


Čtěte více:

Abbvie (DIP) - akcie, která našla sílu vyhnout se pátečnímu výplachu
19.01.2016 17:45
Je to až s podivem, páteční výplach přidělal vrásky na čele řade inves...
Další negativní vlna přináší novou sílu japonskému jenu
20.01.2016 10:26
Asijské obchodování tentokrát určilo hodně negativní náladu na finančn...
Dnešní černá labuť na padajícím trhu? Akcie ASML rostou o 2,5 %
20.01.2016 11:49
Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku dnes oznámil holandský dodava...

Váš názor
  • Co je to za jednotku????
    20.01.2016 13:02

    ..."zlato první letošní týden zavřelo nad 1100 dolary za barel"... Koupil bych plnej tanker!
    martt
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC