Dnes odpoledne zveřejnil ruský statistický úřad údaje o vývoji spotřebitelských cen za měsíc leden, které patří mezi první data ovlivněná brutálním oslabením rublu z přelomu roku. Publikovaná čísla odhalují meziměsíční zrychlení inflace o 0,2 p.b. na rovné procento, což je hodnota, kterou predikoval trh (agentura Bloomberg). Současně se jedná o nejvyšší číslo od března 2015. V porovnání s předchozím rokem vzrostl index CPI o 9,8 % (konsensus 9,9 %) a na y/y bázi tak pokračuje pozvolný desinflační vývoj započatý v srpnu 2015. Jádrová inflace měla v lednu hodnotu 10,7 % y/y, resp. 0,8 % m/m.
Vývoj ruské y/y inflace (zelená) a kurzu rublu od roku 2014.
Pohled do struktury indexu ukazuje na pokračující m/m růst cen potravin (+1,3 % již tři měsíce v řadě), nejvíce přitom podražila zelenina, která je předmětem importního embarga. Dražší byly v lednu rovněž tabákové výrobky, elektronika a léky. Výraznější růst cen zaznamenaly i služby spojené s ubytováním, ceny energií byly naopak, díky státní regulaci, relativně stabilní. Vzhledem k propadu rublu pak nepřekvapí, že došlo k dalšímu zdražení zahraniční dovolené (+5,1 % m/m, +19 % y/y).
Dnešní data ukazují na m/m zrychlení dynamiky růstu spotřebitelských cen, které přichází po oslabení rublu (vůči USD) na nová historická minima. Zdecimovaný rubl prodražuje nákup zahraničního zboží (potraviny, oblečení, elektronika, léky, rekreace), což vede k obnovení inflačních tlaků v ekonomice a lednová m/m data tuto skutečnost dobře zachycují. Zpomalování y/y inflace přichází z velké částí díky bazickému efektu (CPI v lednu 2015 15,0 %) a příliš optimismu tudíž nepřináší.
Ruská centrální banka minulý pátek opět rozhodla o ponechání sazeb beze změny na hladině 11 %, zdůvodněním byla pomalu klesající inflace (a levná ropa/rubl). Dnes zveřejněna statistika posiluje obavy Bank Rossii z růstu inflačních očekávání a první letošní inflační report dává těmto obavám přesnější kontury. Po zveřejnění dat rubl na páru s dolarem oslabil o půl procenta na 77,2 USDRUB.