Lunární nový rok vedl dnes v Asii k uzavření většiny trhů včetně Číny. Atmosféra na asijských trzích tak byla o něco klidnější a ropa se v regionu obchodovala v menších objemech. V pondělí dopoledne připisovalo černé zlato mírné zisky a zásadnější obrat se obecně neočekává do středy, kdy jednak v americkém kongresu vystoupí šerka Fedu Janet Yellenová a dále budou zveřejněna další data o amerických zásobách. Do té doby bude ropa pravděpodobně spíše nervózně vyčkávat.
Minulý týden byl opět pro černé zlato divoký a euforie střídala zklamání. Cenou tentokrát hýbaly kupříkladu spekulace o potenciálním mimořádném zasedání Ruska nejen s členskými zeměmi OPEC za účelem stabilizace ropného trhu. Ropa se dočkala uprostřed týdne nejprve ostrého propadu a následně strmého vzrůstu podpořeného hlavně slabším dolarem. Ropné raketě nezabránila ani opět překvapivě horší data o amerických zásobách nejen surové ropy, ale i benzínu, které stoupaly na rekordní úrovně.
Poslední týden na ropě Brent
Lehce pozitivním znamením by mohlo být nedělní setkání saudského ministra pro ropu se svým venezuelským protějškem za účelem projednání případné spolupráce, která by mohla vést ke stabilizaci nevyrovnaného globálního ropného trhu. Saudský ministr pro ropu Ali al-Naimi označil setkání za úspěšné a dle jeho slov se vedlo v pozitivním duchu, nicméně bližší vysvětlení nepodal. Jako velmi produktivní schůzku vyhodnotil i venezuelský ministr pro ropu Eulogio Del Pino. Jisté ovšem je, že tyto dva členské státy Organizace zemí vyvážejících ropu nedospěly k žádné dohodě o konání mimořádného zasedání producentů černého zlata.
Produkce ropy členskými státy OPEC v tisících barelů denně
Podle největšího světového nezávislého obchodníka s energiemi Vitol Group vzhledem ke zpomalení hospodářského růstu v Číně spolu s chováním amerického ropného odvětví zůstanou ceny ropy nízko po celou následující dekádu. Cena černého zlata by se tak v horizontu následujících deseti let mohla udržet v rozmezí 40 až 60 dolarů za barel.
Ropa zahajuje další únorový týden volatilním obchodováním a z mírných zisků otáčí do přibližně 2procentních ztrát. Brent se obchoduje nad 33 dolary za barel, ropa WTI se drží nad 30 dolary za barel. Spekulanti výrazně navyšují pozice na ropě a to v obou směrech. Celkové sázky na vývoj ceny ropy WTI vzrostly na zdaleka nejvyšší počet od doby, kdy v roce 2006 začala Komise pro obchodování s komoditními futures sbírat příslušná data. Do 2. února tak počet futures kontraktů na severoamerickou ropu stoupl na rekordních 497280.
Spekulanti navyšují long i short pozice na ropě WTI
Short pozice oranžově, long pozice bíle.
Zdroj: BBG, RRTS