Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úvaha: Co když jsou centrální banky žijícími dinosaury?

Úvaha: Co když jsou centrální banky žijícími dinosaury?

18.02.2016 10:44
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Na serveru Bloomberg publikoval Jonas Cho Walsard článek „Top Nordic Stock Fund Asks What If Negative Rates Are Permanent“. Tento titulek přitáhl mojí pozornost k tématu.

Pravdou je, že negativní úrokové sazby jsou s námi již několik let. FED začal s jejich normalizací, avšak podmínky na trhu vnáší do graduálního růstu sazeb jistou dávku nejistoty a i samotný FED nevyloučil setrvání negativních sazeb ve svém hledáčku řešení. Naposledy toto připomněl nevolící člen FOMC James Bullard, když prohlásil, že je nemoudré normalizovat měnovou politiku FED, když inflační očekávání se ztrácí před očima.

Pro většinu ekonomik měly sazby v záporu pozitivní efekty. Na druhou stranu setrvale nízké úrokové sazby sráží výnosy bankovního sektoru, který je tak pod permanentním tlakem. Což může být potenciálně nebezpečné, protože banky jsou v podstatě jednou z klíčových vrstev ekonomik většiny vyspělých zemí. Proudí jimi krev ekonomiky – peníze. A v případě roztavení finančních trhů, jaký jsme viděli v roce 2008, musí mít dostatečně stabilní kapitálovou pozici, aby banka přežila otřesy na trzích a následné krytí rizik spojených s defaultem úvěrů jak fyzických osob, tak neperformujících úvěrů firem.

Jeden z velkých norských fondů položil ústy svého zástupce zajímavou otázku. Co když už není cesta zpět? Co když investoři silně ztrácí víru v moc a schopnosti centrálních bank ovlivnit ekonomiku? Co budeme dělat, když uvedeme sazby ještě více do záporu, ale růst se prostě nedostaví.

Tyto otázky položil hlavní portfolio manager Oeyvind Fjell, který pro norský fond Storebrand ASA Delphi Nordic fund spravuje 600 mld. USD. Dále si položil otázku – Co když by tohle všechno znamenalo, že trhy říkají, že centrální banky jsou již bezcenné. Na jejich rozhodnutí už nikdo nezakládá svá investiční rozhodování. Udělali prostě úplně všechno, co mohli, ale stále to nefunguje. Fjell pak pronesl velmi temnou představu o budoucnosti – co když se negativní sazby staly novým normálem?

Pokud usoudíme, že je možné, aby centrální banky ztratily svůj vliv ve formě úpravy sazeb, nedokázaly docílit vytyčených měnově politických cílů v podobě cílované výše inflace. Nejsou pak dinosaury? Nepřijde nám to zvláštní, protože jejich přítomnost považujeme za tak absolutní samozřejmost, že si nedovedeme představit jak a jestli by svět fungoval bez nich.

Pravdou zůstává, že centrální banky mají výsadní postavení i v oblastech jako je emise peněz nebo mají velmi silné nikoliv všemocné nástroje pro ovlivňování směnného kurzu (za předpokladu, že daný stát má vlastní měnu).

Ovšem i toto výsostné postavení může jednou padnout. První vlaštovku jsme viděli při řecké krizi. Tolik propíraný a vysmívaný bitcoin umožnil řeckým občanům směnit eura za bitcoiny a vyvést je ze země ven v době, kdy tamní vláda a centrální banka zavedla kapitálové kontroly. Jednoduše řečeno „digitální měna“ je mimo dosah nástrojů centrální banky.

Samozřejmě, že se jedná o jednotky případů ve srovnání s množstvím běžně prováděných přeshraničních plateb. Nicméně asi sami uznáte, že náš svět se relativně rychle digitalizuje a za pár let smysl centrálních bank může být zase slabší.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Íránu se do omezení produkce nechce, ale jeho mlžení katapultovalo ropu vzhůru
18.02.2016 9:10
Dílčí dohoda OPECu na zmrazení produkce ropy, konečně slyšitelné holub...
Trhy ráno postrádají silné impulsy, jen přesto posiluje
18.02.2016 10:31
Zápis z posledního jednání Fedu odhalil rostoucí obavy z rizik pro ame...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data