Ropa Brent se již na nějakou dobu usídlila na hodnotě okolo 40 USD. Co se odehrává na trhu s ropou, že je najednou i tohle možné.
Na ropě pozorujeme jednak změnu nálady, ale i fundamentální důvody k tomu, proč by ropa mohla být výše a také jsou tu i politické důvody. Začněme odzadu.
Je tomu už nějakou dobu co se čtyři velcí producenti dohodli, že zmrazí svůj objem produkce, protože při současných cenách je sebevražedné pumpovat stále více ropy na trh, kde je cena ropy stlačená na dlouhodobá minima. Samozřejmě že země, které mají valnou většinu rozpočtu plněnou z příjmu z prodeje ropy, budou mít takové intence. Navíc když některým spadnul příjem z prodeje ropy na čtvrtinu.
Čtveřice zemí – Saúdská Arábie, Rusko, Katar a Venezuela – vyzvala, aby jí další země následovaly. Pro ministra pro energetické záležitosti SAE Suhaila Al Mazrouei je logické, aby každý zmrazil svojí produkci. Pomohlo by to rychleji uvést poptávku a nabídku do rovnováhy a také rozpustit obrovské zásoby ropy, které nadále udržují ceny ropy na nízkých úrovních.
Současnému mírnému růstu ropy k 40 USD přispělo ještě několik věcí. Investoři, kteří jen spekulovali na pokles ceny během ledna a části února, začali vyprodávat svoje short pozice s tím, jak postupně docházeli k názoru, že ten hlavní pokles je již za námi a čeká nás spíše mírný rebound.
Navíc se dostavily problém s produkcí v Nigérii a také Iráku. Kde dochází k odstávkám kvůli technickým poruchám. Což dočasně stáhlo z trhu několik tisícovek barelů ropy z trhu.
Důležitější je možná ale fakt, že se snižují objemy produkce v USA. Ta v letech 2010 a 2015 silně rostla a v posledním týdnu jsme viděli propad produkce po šesté v řadě i na amerických píscích. Což znamená, že se konečně někde produkce i snižuje.
Ropě také mírně pomohla data z Číny. Na nich bylo vidět, že Čína importovala v únoru o 19,1 % více ropy než v lednu roku 2016. Celkový objem importu ropy dosáhl 31,80 mil. tun nebo-li 8 milionů barelů ropy denně. Na druhou stranu "driver" poptávky po ropě – automobilové prodeje se v únoru propadly o téměř 4 % a tak je velkou otázkou jestli se rostoucí poptávka po ropě z Číny udrží i v následujících měsících.
Úrovně kolem 40 USD za barel nemusí vydržet věčně, nálada investorů je vratká a každý špatný údaj spojený s produkcí může znovu obrátit ropu do záporu. Hned první šancí je zítřejší report EIA o zásobách ropy.
Aktuálně se ropa Brent LCOc1 obchoduje za 40,64 USD za jeden barel a dnes tak ztrácí -0,49 %. Ropa WTI CLc1 ztrácí více -0,71 % na 37,62 USD.

Zdroj: Reuters, FT