Ruský statistický úřad dnes odpoledne zveřejnil údaje o vývoji spotřebitelských cen za měsíc únor. Index CPI se proti lednu zvýšil o 0,6 % procenta, což znamená zpomalení z lednové úrovně 1,0 % a současně únorová m/m inflace zaostala za konsensem trhu (0,8 %). Jádrová inflace dosáhla minulý měsíc na hladinu 0,7 % (-0,1 p.b. m/m) a rovněž zaostala za očekáváním trhu (0,8 %). Meziroční růst cen měl v únoru hodnotu 8,1 % (vs. 9,8 % v lednu).
Pomalejší m/m růst cen vidíme u většiny zboží a služeb zařazených do spotřebního koše. Téměř polovičním tempem oproti ledu se zvyšovaly ceny potravin, alkohol naopak podražil. Mírný m/m desinflační vývoj pozorujeme u textilu, tabákových výrobků a elekroniky. Výraznější pokles cen hlásí služby spojené s bydlením/ubytováním. Slabý rubl i nadále výrazně zdražuje zahraniční dovolené, což je nejlépe patrné na y/y srovnání, podle kterého se cena zahraniční rekreace v únoru zvýšila o 19 procent. Oproti celostátnímu průměru rostly ceny ve velkých městech pomaleji. V Moskvě a Petrohradě připsal index CPI m/m 0,5 % resp. 0,6 %.
Ačkoliv inflace v Rusku zpomalila na úrovně ze září 2014, tak kolaps ruské měny z počátku letošního roku s největší pravděpodobností teprve se zpožděním (až 6M) dopadne na spotřebitelské ceny a inflace by se potom mohla během 2H16 podívat opět na dvoucifernou úroveň. Pomalejší růst cen v únoru byl navíc z velké části způsoben vysokou srovnávají základnou, neboť loni během 1Q probíhala cenová kulminace, kdy se index CPI vyšplhal až na 17 procent. Zpoždění, se kterým reagují spotřebitelské ceny na vývoj kurzu rublu (zelená) ukazuje následující graf. Z něj také vyplývá, že široce rozevřené nůžky mezi inflací a kurzem USDRUB se budou patrně v příštích měsících zavírat a tlačit inflaci nahoru.

Ruská centrální banka již dlouho vyhlíží desinflační pohyb, který by ji umožnil uvolnit měnovou politiku a konečně snížit úrokové sazby. Únorová data sice přinesla mírný útlum dynamiky růstu cen, avšak kvůli rublu, který byl v lednu rekordně slabý, bude muset zřejmě měnová autorita s úrokovým cutem ještě počkat. Teprve stabilní a dlouhodobější posun CPI blíže k 4% inflačnímu cíli bude pro Bank Rossii impulsem k povolení šroubů. Ruská cedulová banka navíc predikuje, že oslabení rublu z přelomu roku přispěje k růstu inflace v 1Q16 o 1,3 p.b.