Spekulace o možné dohodě mezi hlavními světovými producenty ropy v únoru pomohly černému zlatu odlepit se od dvanáctiletých minim a v plánovanou schůzku 17. dubna vkládalo mnoho investorů velké naděje. Ty však do značné míry zchladilo páteční prohlášení saudského prince, který dal jasně najevo, že dohoda není možná bez účasti všech hlavních producentů a ropa spadla o 4 procenta. Saudové podle něj vyžadují i účast Íránu. Není však žádným tajemstvím, že právě Írán poté, co se konečně dočkal zrušení západních sankcí namířených proti tamnímu jadernému programu, produkci hodlá zvyšovat a ne zmrazit. To koneckonců v neděli zopakoval i tamní ministr pro ropu, Írán tedy opravdu zafixovat objem produkce na lednových úrovních neplánuje. Minulý měsíc naopak ministr Zanganeh uvedl, že Írán plánuje zvýšit produkci na 4 miliony barelů denně, nejvyšší úroveň od roku 2008. V březnu stoupla íránská produkce o 100000 barelů denně na 3,2 milionu.
Ropa tak zahájila nový týden dalším propadem o více než procento. Vyjma pesimismu ohledně potenciální dohody k náladě na ropném trhu nepřispívá ani tvrdošíjně odolná produkce ve Spojených státech. Americká produkce se navzdory značným škrtům s ohledem na těžbu z nových rezerv a vzrůstajícím bankrotům v tamním ropném průmyslu stále drží na vysokých úrovních. V minulém týdnu klesl počet aktivních vrtů o 10 na 362, ale produkce i tak přesahuje 9 milionů barelů denně. A bankrotující společnosti z odvětví mají doposud na konečný výstup mizivý dopad. V minulém týdnu tak opět vzrostly zásoby surové ropy v USA. Zatímco tamní vyvoz několik měsíců po zrušení 40tiletého zákazu stagnuje, dovoz ropy stoupl na tříletá maxima. Produkce sice v březnu klesla o více než 50000 barelů denně, to však vykompenzoval její nárůst o více než 60000 barelů denně v organizaci OPEC, za kterým stál jednak Irák a dále potom tolik diskutovaný Írán. Nemluvě o nárůstu produkce v Rusku na dokonce třicetiletá maxima.
Spekulanti zvedají medvědí sázky
Krotké pozice na ropu WTI rostou poprvé za 8 týdnů

Slábnoucí víru v brzké oživení cen ropy odrážejí i pozice hedge fondů a jiných spekulantů, kteří snížili objem čistých dlouhých pozic sázejících na růst ropy WTI vůbec poprvé za posledních 6 týdnů a to o 6,3 procenta na 221016 pozic. Podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures však poprvé za osm týdnů hedge fondy naopak zvedly medvědí sázky. Krátké pozice na ropu WTI spekulující na její pokles tak stouply v týdnu do 29. března nejvíce od loňského listopadu a to o 17 procent na 75598 pozic.
Obecně lze říci, že z fundamentálního pohledu se situace na globálním trhu nezlepšila a přebytek neustále trvá. Z posledních vyjádření představitelů ropných velmocí se navíc nezdá, že by plánovaná dubnová schůzka mohla na trhu způsobit zásadní zvrat. Navzdory některým lepším ekonomickým datům z Asie obecně tento region nadále čelí problémům se strukturálním růstem. A je to právě Asie, jmenovitě Čína, která by mohla podpořit poptávkovou stranu trhu. Kupříkladu kuvajtský ministr pro ropu však neskrývá optimismus a doufá, že spolupráce mezi producenty ropy z organizace OPEC i mimo ni pomůže stabilizovat ropný trh.
Zdroj: BBG, RTRS, CNBC