Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní rally – začátek býčího trhu, či poslední záchvěv mrtvé kočky?

Komoditní rally – začátek býčího trhu, či poslední záchvěv mrtvé kočky?

01.04.2016 12:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Brazilské akcie dosahovaly roky velmi slabých výsledků, letos jsou ale v jednom ohni. Fond Brazil ETF doposud posílil o 20 % a pokud bychom jeho návratnost měřili od třetího týdne v lednu, dosáhla by dokonce 44 %. Jde tedy o obrovskou změnu, které bylo dosaženo během velmi krátké doby. Podobný je vývoj na několika dalších trzích. Ruské akcie si letos připisují 34 %, kanadské 25 %, rozvíjející se trhy jako celek 19 %, energetiky 22 % a společnosti těžící zlato dokonce 59 %.

Pokaždé, když vidíme podobné skoky, je jednoduché začít přemýšlet o tom, „co kdyby“. Co kdybych na tyto trhy vstoupil těsně předtím, než otočily k růstu? Co kdyby se mi povedlo odhadnout načasování dna třeba jen u jednoho z těchto trhů? Takové myšlenky mohou být zábavné, ale také nebezpečné. Představa, že lze pokaždé držet pozice přesně tam, kde se trhy obrátily, vede k vážným investičním chybám. Vždy tu bude nějaký trh, nějaké odvětví či cenný papír, který se bude prudce šplhat nahoru, nebo naopak propadat dolů. Tak trhy fungují a bylo by hloupé věřit, že můžeme být vždy zainvestováni tam, kde se vydělávají peníze a zároveň se můžete vyhnout oblastem, kde se objevily problémy. Toho není schopen nikdo.

Investoři se rádi zaměřují na návratnosti dosažené po překonání předchozího dna či naopak vrcholu. Jen velmi málo z nás je ale schopno časovat trh tak, že dobře odhadne obraty v trendu. Většina z nás naopak investuje někdy během cyklu. Tedy poté, co k obratu již došlo. Pokud se na výše zmíněné trhy podíváme z perspektivy předchozích vrcholů, zjistíme, že Brazílie se stále nachází 75 % v záporu, u Ruska to je 73 %, u Kanady 37 %, u rozvíjejících se trhů 42 %, u energetických akcií 40 % a v případě těžebních společností 70 %. Navíc nejsou pohyby trhu lineární, ale třeba právě brazilský trh prošel během celé současné fáze cyklu několika menšími fázemi posílení. Ta největší dosáhla 164 %. Takový vývoj může skutečně mást všechny, kteří se pokoušejí o odhad dna či vrcholu trhu.

Na trhu se někdy hovoří o posledním záchvěvu mrtvé kočky a rally, které letos probíhá na komoditách a s nimi spojených trzích, může dost dobře být přesně takovým záchvěvem. Na druhou stranu víme, že býčí trh přichází zprudka. Dokazuje to i následující tabulka, kde vidíme návratnost indexu S&P 500 během býčích trhů od roku 1930. Vyznačen je začátek a konec daného býčího trhu, návratnost dosažená během prvních tří měsíců a poté návratnost dosažená během 12 měsíců:

nevim1

Býčí trh tedy může začít rychleji, než si toho investoři začnou vůbec být vědomi. Larry Swedroe pak v souvislosti se současným vývojem na rozvíjejících se trzích píše, že index S&P 500 generoval mezi roky 2008 a 2015 celkovou návratnost ve výši 66 %. MSCI Emerging Markets Index za stejné období odepsal 21 %. Během let 2003–2007 ale index S&P 500 generoval návratnost ve výši 82,9 % a rozvíjející se trhy vydělaly 390,8 %! Investoři zapomínají velmi rychle.

Klíčem k úspěchu tedy není snaha o úspěšný odhad toho, které aktivum si právě povede lépe, i když média a Wall Street nám takový pohled podsouvají. Úspěch spočívá v disciplíně a jasném plánu alokace aktiv. A to včetně nákupu aktiv, která si právě nevedou nejlépe, a prodeje těch, která rostou, aby byla stále dodržována cílová alokace aktiv v portfoliu. Dodržování této strategie není řada investorů sama o sobě schopna. Swedroe klade důraz na trpělivost a disciplínu, ne na schopnost odhadnout dno a vrchol trhu.

Ohledně zmíněných trhů je možné jen zmínit, že je stále brzy na rozpoznání toho, zda už nastal dlouhodobý býčí trh. To neví nikdo. A pokud čekáte na nějaký jasný signál, čekáte marně. Jisté je jen jedno: Trpělivost investorů zde bude tvrdě testována.

Ben Carlson, investor z Ritholtz Wealth Management.

Zdroj: Wealthofcommonsense


Čtěte více:

Project Syndicate: Tahle země není pro mladý
31.03.2016 16:30
V posledních 20 letech se zhruba půl milionu Italů ve věku 18 až 39 le...
Podmínky v čínském průmyslu se v březnu vylepšily
01.04.2016 9:10
V Číně vyšla dnes v noci bedlivě sledovaná statistika mapující kondici...
ČR hospodařila s nejnižším deficitem v historii
01.04.2016 10:22
Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu dosáhl deficit veřej...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data