Když se ceny ropy nalézají vysoko, trpí země OPEC a Rusko takzvanou holandskou nemocí. Ta se projevují tím, že zvýšené příjmy vedou k růstu cen služeb a nemovitostí. Následně ale klesá ziskovost průmyslového sektoru a nakonec dochází k deindustrializaci. Ziskovost ropného sektoru se naopak drží velmi vysoko a to ještě více snižuje motivaci k investicím do jiných sektorů.
Pokud v podobném prostředí nastane pokles cen ropy, neexistují žádná odvětví, která by mohla nahradit trpící ropný sektor. Není tak žádný alternativní zdroj, který by generoval příjmy a zlepšoval bilanci zahraničního obchodu. S poklesem cen ropy se tak dostaví pokles příjmů, spotřeby a exportů.
Jak se mohou významní exportéři ropy takovému stavu vyhnout? Mají jedinou možnost a tou je vybudování velkého rezervního fondu v dobách, kdy se ceny ropy nalézají vysoko. Touto cestou se už vydalo Norsko či Saúdská Arábie. Taková strategie sterilizuje příjmy a brání tomu, aby holandská nemoc vůbec propukla. V neposlední řadě pak umožňuje vyhlazovat příjmy a spotřebu v době, kdy se ceny ropy nalézají nízko.
Ceny porostou, kdo to odnese?
Podle našeho názoru je pravděpodobné, že ceny ropy budou růst, aby mohlo dojít k eliminaci nerovnováh na trhu. Pro těžbu ropy a na ni navazující odvětví je to samozřejmě přínosem a platí to zejména o Spojených státech, ale pozitivní efekt by se měl projevit i na globálním růstu. Neměli bychom však zapomínat, že růst cen ropy dolehne na některé subjekty negativně. Jde zejména o spotřebitele v zemích OECD a velkých rozvíjejících se ekonomikách – v Číně, Indii, Turecku a zemích střední a východní Evropy. Akciové trhy v USA i v Evropě začaly během roku 2015 reagovat na růst cen ropy pozitivně a na její pokles negativně. Tento trend ještě posílil v roce letošním:

V současné době sice na ropném trhu stále panuje převis nabídky nad poptávkou, podle našeho názoru se ale situace změní. Nízké ceny totiž vedou k tomu, že poptávka roste rychlým tempem, ovšem investice do průzkumu a těžby dosáhly svého vrcholu už v roce 2014 a od té doby dochází k jejich prudkému snižování:

Zdroj: Natixis