Padesátka - nové magické číslo a pomyslná psychologická hranice v ropném průmyslu. Padesát dolarů odpovídá ceně za barel, která dle průzkumné společnosti Pioneer Natural Resources umožní přidat 10 horizontálních ropných vrtů. 50 až 55 dolarů odpovídá rozmezí cen, které by ropné společnosti údajně pomohly v příštím roce vyrovnat peněžní toky. Ale 50 dolarů za barel ropy Brent představuje i hranici, od které padající cena černého zlata akciím a jiným rizikovým aktivům více škodí, než pomáhá…
Tři společnosti z ropného sektoru se během posledních více než 24 hodin víceméně shodly, že je to právě cena barelu nad 50 dolary, která podpoří větší aktivitu vrtných souprav, ale potenciálně přinese i potřebné navýšení cash-flow. Ropný průmysl, který byl nucen v zájmu zachování konkurenceschopnosti omezit náklady na minimum, se s cenou ropy na letošních maximech smiřuje i se stabilizací na ani ne polovině průměru cen z roku 2014. Poradenská společnost v oblasti sužeb ropným polím Wood Mackenzie se domnívá, že právě průměrná cena 53 dolarů za barel by znamenala konec finančního krvácení 50 největších veřejně obchodovaných firem z odvětví. Vlastník nejrozsáhlejší flotily pevninských vrtných souprav na světě Nabors odhalil plány na zvýšení aktivity ve druhé polovině roku, pokud se cena ropy pohodlně přehoupne přes padesát dolarů.
Magická 50 na dosah?

Ropnému odvětví však nepostačí se pouze pomyslné psychologické hranice letmo dotknout, ale musí ji i podržet a získat jasný signál budoucích cen nad tímto mezníkem než začne obnovovat projekty, které se od 50 dolarů za barel vyplatí. Prozatím ropné společnosti zrušily tisíce pracovních míst, jen v loňském roce snížily náklady o více než 100 miliard dolarů a staly se oběťmi snižování úvěrových hodnocení ratingovými agenturami. To byl naposledy včera případ Mobil. Standard & Poor’s v úterý snížila hodnocení firmy z AAA na AA+.
Hranice 50 dolarů však má svůj význam i s ohledem na vzájemný vztah ceny ropy a akcií. V období od června 2014 do ledna 2016 byl kupříkladu užší vztah mezi pohybem ceny ropy a akcií při ceně černého zlata právě pod 50 dolary za barel.
Korelace mezi ropou Brent a americkým akciovým indexem S&P 500 (vyjma titulů z energetického a materiálového sektoru)

Vertikální osa – cena ropy Brent v USD za barel; Horizontální osa – korelace mezi ropou a indexem S&P 500 (korelace od 0 do -1 znamená opačný pohyb, -1 odpovídá absolutně negativní korelaci, korelace od 0 do 1 znamená pohyb stejným směrem, +1 odpovídá absolutně pozitivní korelaci)
Nárůst ceny ropy, která se v únoru konečně odlepila od dvanáctiletých minim, toto úterý výrazně podpořila překvapivá data Amerického ropného institutu API o poklesu zásob ropy v USA v minulém týdnu. Ropa tak ve středu dosáhla díky slabšímu dolaru nebo náznakům klesající produkce ve Spojených státech letošního maxima a referenční Brent se přiblížila 47 dolarům za barel. Cena ropy WTI se poprvé od listopadu přehoupla přes 45 dolarů za barel. Tento duben by tak mohl být pro černé zlato tím nejsilnějším za posledních 12 měsíců. Zda ropa dnešní zisky udrží mohou ovlivnit i oficiální odpolední data o zásobách zveřejňovaná americkou EIA.
Zdroj: BBG, RTRS, WSJ