Krach jednání světových producentů v katarském Dauhá na ropu sice minulé pondělí vyvinul značný tlak a její cena klesala až o bezmála7 procent, tento pád byl však jen krátkodobého rázu. Poměrně rychle se cena stabilizovala primárně díky zprávám o stávce pracovníků v ropném průmyslu v Kuvajtu, který je čtvrtým největším producentem ropy v rámci OPEC. Nakonec severoamerická WTI v minulém týdnu získala 8,3 procenta. Investoři se totiž více než na kolaps katarské dohody soustředily na pokles produkce v USA i tamní nárůst spotřeby paliv před vrcholnou letní motoristickou sezónou. Na počátku tohoto týdne však cena ropy jde pro změnu dolů. Po třítýdenní plusové sérii investoři vybírají zisky.
Cena ropy WTI za posledních šest obchodních seancí

Spotřeba benzínu ve Spojených státech v březnu podle zprávy Amerického ropného institutu z 21. dubna stoupla na 9,25 milionu barelů denně. Pro měsíc březen se jedná o rekordní úroveň. Letní sezóna, která je obecně obdobím vrcholné poptávky po benzínu, by mohla být jedním z faktorů, který cenu ropy podpoří. S návratem rafinérií by měla teoreticky stoupnout i poptávka po surové ropě. S tím možná kalkulují i peněžní správci, kteří rychle setřásli kolaps jednání Ruska, Saudské Arábie a dalších velkých producentů v Kataru a čisté dlouhé pozice sázející na růst ceny severoamerické ropy WTI stouply v týdnu do 19. dubna podle údajů americké Komise pro obchodování s komoditními futures zdaleka nejvýše od loňského května. Spekulanti navýšili počet futures a opčních kontraktů na růst ceny WTI o 30357 na 245987. Zatímco dlouhé pozice vzrostly o 4,8 procenta na 11timěsíční maxima, Krátké pozice sázející na pokles WTI mezitím spadly o 19 procent.
Býčí sázky na ropu WTI opět letí vzhůru - čisté dlouhé pozice na maximu za posledních 11 měsíců

Důvod k optimismu jednoznačně zavdávají data o americké produkci, která poukázala na její propad na nejnižší úroveň od října 2014. Poptávka rafinérií po ropě navíc od února vzrostla o 600000 barelů denně. Pátý týden v řadě klesala podle Baker Hughes i aktivita ropných vrtů v USA a to na minima z listopadu 2009. Data americké EIA stejně jako u Amerického ropného institutu ukazují na růst spotřeby benzínu v týdnu do 15. dubna a to meziročně o 3,9 procenta na 9,39 milionu barelů denně. EIA 12. dubna uvedla, že poptávka po benzínu by letos v létě měla stoupnout o 1,4 procenta na rekordní maxima. Právě silná poptávka po benzínu by se mohla stát motorem případného růstu cen ropy či alespoň brzdou jejich potenciálního pádu. Ceny ropy nicméně i nadále zůstávají kvůli rozsáhlým zásobám zranitelné.
Mnoho velkých bank růst cen ropy z posledních týdnů nepřesvědčil. se domnívá, že růst cen některých komodit v poslední době obecně není ospravedlnitelný fundamenty na fyzických trzích. prozatím nevěří, že by cena ropy měla zůstat na aktuální úrovni nebo se dokonce posunout ještě výše, fundamenty totiž kupříkladu s ohledem na nejen vysoké zásoby, ale i možný nárůst produkce nejen v Íránu ale i Saudské Arábii či potenciální návrat přerušených dodávek na trh, i nadále zůstávají spíše slabé.
Zdroj: BBG, RTRS