Cena ropy míří na počátku nového týdne vzhůru a to nejen díky odstávkám v Nigérii, ale i bankovnímu gigantovi . Americká banka, která je známá jako dlouhodobý ropný medvěd totiž obrátila. Po téměř dvou letech přebytku na trhu se podle Goldmanů trh černého zlata kvůli výpadkům přehoupl do deficitu. Referenční Brent i WTI v pondělí ráno sbírají bezmála dvouprocentní zisky.
Ropa Brent vystoupala až k 48,67 dolaru za barel, cena severoamerické WTI vzrostla až na 46,96 dolaru za barel. Byla to přitom právě banka , která dlouhodobě varovala před záplavou zásob a dalším potenciálním propadem cen černého zlata. Pohled americké banky na globální ropný trh se diametrálně změnil kvůli globálním výpadkům dodávek, které se v současnosti týkají Nigérie, Venezuely, Spojených států nebo Číny. Do deficitu se tak ropný trh dostal daleko dříve, než banka původně očekávala a to dílem vytrvale silné poptávky a ostře klesající produkce. zvýšila odhad ceny severoamerické ropy WTI pro druhou polovinu letošního roku z březnových 45 dolarů na 50 dolarů za barel.
Odhad přebytku/deficitu dodávek na ropném trhu podle (v mil. barelů denně)

V Nigerii ropný průmysl svazuje vlna sabotáží a útoků na ropovody, která přiměla kupříkladu Mobil k pozastavení vývozu největším ropovodem v zemi Qua Iboe. Odstávky se týkají i dalších producentů. Nigerijská produkce ropy se tak propadla nejníže za posledních několik desetiletí na úrovni 1,65 milionu barelů denně. Zatímco efekt požárů v kanadské Albertě uvadá a tamní ropa se vrací zpět na trhy, ve Spojených státech čerpání spadlo na 8,8 milionu barelů denně, tedy 8,4 procenta pod vrchol z roku 2015 a to kvůli vlně bankrotů, která doslova zaplavila tamní energetický sektor. Produkce černého zlata padá i v Číně, jen v dubnu se meziročně snížila o 5,6 procenta na 4 miliony barelů.
Největší latinskoamerický vývozce ropy Venezuela jen od začátku letošního roku již omezil produkci ropy o nejméně 188000 barelů denně. Tamní státní ropná společnost PDVSA jen horko těžko vynakládá nutné investice, které by udržely čerpání černého zlata na stabilní úrovni. Ekonomická situace je ve Venezuele, která tvrdě doplácí na nízké ceny ropy, tragická a nyní se zdá, že jihoamerická země by se skutečně mohla nacházet na pokraji zhroucení. Obavy o krach státní ropné společnosti PDVSA, která by letos měla splatit dluhopisy za bezmála 5 miliard dolarů, tak sílí.
Ačkoliv všude možně po světě produkce ropy klesá, OPEC dodávky černého zlata pro změnu zvýšil. Poté, co padly západní sankce namířené proti jadernému programu Íránu, se dále rozvířil boj o podíl na thru mezi Teheránem a dalšími členy Organizace zemí vyvážejících ropu jako jsou Saúdská Arábie, Irák, Kuvajt nebo Spojené arabské emiráty. V dubnu OPEC jako celek vytěžil 32,44 milionu barelů denně. To oproti březnu představuje nárůst produkce o 188000 barelů denně, nejvíce minimálně od roku 2008. se ovšem domnívá, že případné oživení cen je omezeno polštářem v podobě vysokých zásob ropy. Navíc trh oprávněně znervózňuje udržitelnost současných výpadků dodávek a možná odezva producentů. Ačkoliv globální produkce klesla v posledních dvou týdnech o 1,5 až 2 miliony barelů denně, ceny stouply jen asi o 2 dolary, což odráží právě až rekordně vysoké zásoby černého zlata na trhu.
Zdroj: RTRS, BBG