Index cen spotřebitelů ve Velké Británii za květen stoupl o 0,2 procenta po 0,1procentním růstu v dubnu. Meziroční inflace dosáhla 0,3 pct, jádrová pak 1,2 procenta. V obou případech jde o zopakování dubnových temp a o mírně nižší čísla, než předpokládal konsensus.
Hlavními tahouny inflace jsou ceny v dopravě, telekomunikacích a v pohostinství. Na druhé straně stojí potraviny, alkohol a tabák, dále oděvy a ceny rekreací a kultury. Tyto položky naopak drží meziroční inflaci dole.
Co se týče dalších cenových indexů, také u nich sledujeme mírně nižší čísla, než se čekalo. Ceny v maloobchodě meziročně rostou o 1,4 procenta, výrobní ceny klesají o 0,7 procenta. Zde je stále znát negativní efekt cen energií; jádrový index výrobních cen v květnu naopak o 0,5 procenta stoupl.
Statistiky aktuálního cenového vývoje nemění výhled pro měnovou politiku. Centrální banka není pod žádným tlakem zvyšovat sazby. Naopak, trh spekuluje čím dál víc na snížení sazeb v letošním roce a přisuzuje mu už zhruba 50procentní pravděpodobnost. Hlavním motivem však nejsou aktuální informace z ekonomiky, nýbrž rostoucí riziko Brexitu. To je zároveň klíčové téma, které nyní zajímá finanční trhy. Vzhledem k tomu inflační čísla zůstávají mimo hlavní pozornost a libra na ně v podstatě nereaguje.
