Fed velmi touží po zvýšení sazeb. Má ale jeden problém – k tomuto zvyšování sazeb není žádný důvod. Není tu dnes a možná tu nebude ani po celý zbytek roku. Ukazuje to alespoň oblíbený ekonomický indikátor Janet Yellenové. Který to je? Mohla by to být míra nezaměstnanosti či míra participace, nebo počet lidí hledajících práci na plný úvazek, ale pracujících pouze na úvazek částečný. Ve skutečnosti jsou to všechny tyto faktory poskládané do jednoho indexu.
Tento index sestavuje samotný Fed, jmenuje se Labor Market Conditions Index a odráží v sobě vývoj 19 různých indikátorů z trhu práce. Od počátku tohoto roku se pak zmíněný index chová opravdu nepěkně. Sice se ani zdaleka nepohybuje na úrovních z roku 2008, ale to neznamená, že vývoj není hodně špatný. Jeho hodnota během posledních pěti měsíců znatelně klesla a nyní se nachází v záporu. V posledních 25 letech k podobnému poklesu došlo celkem sedmkrát, Fed byl ve třech případech schopen odvrátit recesi snížením sazeb. Ovšem v dalších třech případech se mu to nepovedlo a v současné době dokonce ani nemá možnost sazby dále snižovat:

Současný stav tak hovoří proti zvedání sazeb. Či přesněji řečeno, když se v historii zmíněný index choval tak, jako nyní, Fed naopak sazby snižoval. K jejich následnému zvýšení pak nedošlo dříve než za sedm měsíců. I kdyby se tedy momentálně ekonomický výhled zlepšil, podle tohoto pravidla by Fed zvýšil sazby nejdříve v prosinci či lednu. Fed ale namísto toho doufá, že pokud nezvýší sazby v červnu nebo červenci, dojde k tomu nejpozději v září. Je to stejná chyba, kterou činí už roky. Škodí tak ekonomice, které se předtím snažil pomáhat.
Musíme si také uvědomit, že stačí, aby Fed o utahování monetární politiky pouze hovořil. To už samo o sobě vyvolá utažení. Je to zřejmé z vývoje posledních let. Když Fed sdělil, že omezí nákupy dluhopisů, sazby hypoték okamžitě vystřelily nahoru. Pak informoval o záměru zvýšit sazby a okamžitě došlo k posílení dolaru o nějakých 20 %. Když pak v prosinci zvýšil sazby, dodal, že by tak v roce 2016 rád učinil ještě čtyřikrát. A sazby na trhu se posunuly ještě výš. Pouhý výhled na zvyšování sazeb tak zvedá náklad financování a kurz dolaru. Fed to nepřizná, ale tento mechanismus je pravděpodobně i hlavní příčinou zhoršování stavu na trhu práce. Jediná věc, která je horší než nulové sazby, je nulové oživení.
Autorem je Matt O'Brien.
Zdroj: The Washington Post