Největší britský výrobce luxusního zboží se topí v problémech. Obtížná situace v luxusním odvětví obecně ani vysoká expozice na čínský trh, kde se luxusu nedaří již tolik jako dříve, komplikují britské značce proslulé kostkovaným vzorem růst. Potíže v luxusním sektoru začínají pociťovat i vedoucí pracovníci. Zisk se propadl pod úroveň z května 2014, kdy do funkce generálního ředitele nastoupil Christopher Bailey. Ten se tak v loňském roce kvůli bídným výsledkům musel smířit se 75procentím snížením platu. Asi není třeba dodávat, že zvýšení platu se Christopher Bailey letos nedočká.
Baileyho odměny se ve fiskálním roce do konce března zmenšily na 1,9 milionu liber. Oproti loňskému roku, kdy bral podle výroční zprávy 7,5 milionu liber, si výrazně pohoršil. Protože zisk společnosti nedosáhl stanovených cílů, nedočkal se Bailey ani bonusů. Tlak na Baileyho v pozici CEO navíc neustále roste. Obavy vzbuzuje zejména jeho dvojí role ve vedení společnosti i na pozici výkonného kreativního ředitele. Po propadu akcií luxusní značky v posledním roce o zhruba 38 procent někteří investoři a analytici volali po dosazení zkušeného manažera, který by Baileyho ve vedení společnosti doplnil.
Akcie za poslední rok

Valnou hromadu chystá na červenec a vzhledem k ostrému propadu ceny akcií a pochybnostem o schopnostech současného CEO sedět na dvou židlích zároveň lze očekávat, že atmosféra bude napjatá. Zisk před zdaněním největšího britského výrobce luxusního zboží za hospodářský rok do konce března 2016 spadl o 7 procent na 415,6 milionu liber. doplácela na slabší poptávku nejen v Číně, která v minulosti generovala značnou část jejích tržeb, ale i Rusku.
Globální prostředí nejen na poli luxusního sektoru má za sebou náročný rok kvůli zpomalení čínské ekonomiky, zvýšeným geopolitickým obavám o situaci na Blízkém východě i v Rusku, nejistotě v eurozóně, propadu cestovního ruchu po teroristických útocích v Paříži a Bruselu, volatilitě měnových kurzů nebo propadu cen komodit. Vše dohromady má přirozeně negativní dopad na výkonnost titulů z luxusního sektoru zvláště poté, co poptávka strmě propadla hlavně na klíčových trzích jako jsou Hongkong nebo Macau. Přesně tyto faktory se odrazily i na náladě investorů a ceně akcií. však věří v příležitosti v dlouhodobém horizontu.
Zdroj: BBG, FT