Biofarmaceutická společnost Gilead Sciences včera po závěrečném hvizdu na americkém akciovém trhu představila svá hospodářská čísla za druhé čtvrtletí letošního roku. Tržby meziročně klesly o 5,7 % na 7,78 mld. USD a naplnily konsensuální odhady. Příjmy z prodejů léků na vir HIV dosáhly 3,1 mld. USD. Ve stejném období loňského roku tržby vyšplhaly na 2,7 mld. USD. Za rozdílem stojí zejména pokračující náběh nového léku Genvoya – tablety s dávkováním jednou denně. Segment HIV tak nadále vykazuje poměrně solidní výkonnost. Gilead v jeho rámci těží ze svých dlouholetých zkušeností a zachycení celé řady klíčových trendů. Mezi ně patří kupříkladu léčba, respektive tlumení příznaků, neboť lék na HIV neexistuje, za pomoci „koktejlů“ (důvodem je vyšší míra mutace HIV viru, která vyžaduje kombinování více druhů léků), či lepší dávkování (jedna tableta denně namísto několika).
Příjmy z prodeje léků na žloutenku klesly meziročně o 18,4 % na 4 mld. USD. Hlavní měrou se projevil pokles tržeb u léků Harvoni (výsledek zaostal za očekáváním), který je určený na léčbu žloutenky typu C. Její zákeřnost tkví v prakticky nulových příznacích po nakažení, a to i po dobu několika let. Posléze pak onemocnění přejde do chronické fáze, jež může způsobit cirhózu, rakovinu jater či jejich úplné selhání. Počet předpisů léku Harvoni setrvale klesá, u Sovaldi je poměrně stabilní. Lépe si v tomto směru vedou konkurenční léky Daklinza z dílny , či Zepatier v podání .
Zisk na akcii ve výši 3,08 USD o 6c předčil očekávání. Gilead v návaznosti na čísla přispěchal s úpravou výhledu na letošní rok. Pásmo pro očekáváné tržby z prodeje léků bylo proti původní představě sníženo o 0,5 mld. USD na 29,5 – 30,5 mld. USD. Společnost taktéž vyhlíží vyšší výdaje na výzkum a vývoj (R&D), naopak hodlá snížit administrativní náklady. Výhled pro zisk na akcii ve výsledku vzrostl. Akcie v návaznosti na čísla ztrácí (zhruba -4 %). Trhy obecně znervózňuje nepříliš pozitivní vývoj v segmentu léků na žloutenku. Gilead v reakci na negativní trend plánuje uvedení nového léku Epclusa, prvního léku na všech šest genotypů žloutenky typu C (liší se v závislosti na genetickém materiálu). Lék už byl schválen americkým regulatorním orgánem. Podle vyjádření společnosti by tak v následujících 3-6 měsících mělo dojít k nastavení podmínek pro prodej léku se zprostředkovateli (PBM) léku.