Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa balancuje u 40 USD, testuje tak stop-loss pokyny?

Ropa balancuje u 40 USD, testuje tak stop-loss pokyny?

03.08.2016 15:15
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

Přezásobení trhu se na ceně ropy nadále podepisuje a v pondělí americká lehká ropa svým oslabením o 20 % proti červnovým maximálním hodnotám fakticky vstoupila do medvědího trhu. Dnes se černé zlato nachází již o více než 22 % níže v porovnání s hodnotami 52 USD za barel z poloviny letošního roku.

Pohled na letošní vývoj ceny černého zlata je plný kontrastů. V lednu a únoru srazily cenu ropy diskuze a pochyby o dostatečném tempu růstu světové poptávky. Nedůvěra v Čínskou ekonomiku spolu s dalšími faktory poslaly ropu až k hodnotám 27 USD za barel, což byly od roku 2003 nevídané úrovně. Druhé čtvrtletí se naopak neslo v pozitivním duchu, kdy výpadky v produkci pomohly ropě dosáhnout na téměř dvojnásobnou cenu. Nestabilní geopolitická situace, přerušení provozu ropovodů v Nigérii, požáry v Kanadě a snižování aktivních ropných vrtů na území USA působily na ropu jako živá voda.

a 

Počet aktivních vrtů Baker Hughes (bílá linie) vůči ceně kontraktu americké ropy WTI (žlutá linie). Ve druhé polovině května, kdy počet vrtů dosáhl minima 400 aktivních stanic na území USA, ropa zaznamenala prozatímní letošní maximum.


Za zmínku také stojí vývoj v ceně amerického dolaru v kontrastu s pohybem ropy WTI. Tradiční inverzní vztah (posílení americké měny = pokles ceny ropy, která se tak stává v očích investoru dražší komoditou) byl v posledních několika dnech přerušen. Dolar po nepřesvědčivém vyjádření zastupitelů Fedu a slabých makrodatech z minulého týdne (HDP za 2Q nedosáhlo ani poloviny konsensu) odepsal přes 200 bodů. Toto 2,5% oslabení americké měny by obvykle doprovodila strategická komodita adekvátním posílením, pesimistická nálada však ropě dovolila posílit pouze v jeden obchodní den. Mimochodem – nebýt pátečního mírného pohybu směrem vzhůru, jednalo by se o nejdelší ztrátovou sérii ropy od ledna letošního roku, kdy ropa dosáhla právě výše zmíněných minim.

1

Americká ropa WTI prozatím nereflektovala více než 2,5% propad v hodnotě amerického dolaru na páru s eurem.

Podle odhadu analytiků z Deutsche Bank by se cena ropy v průběhu příštího roku měla pohybovat u 50 USD za barel. Zdá se totiž, že trh by mohl velmi pomalu mířit k rovnováze, které může dosáhnout ve druhé polovině roku 2017. Přeprodaná komodita však dnes více než kdy jindy vzhlíží k poptávce. Americké zásoby ropy sice poklesly proti dubnovým maximálním hodnotám, avšak tento přebytek se nyní začíná namísto surové ropy projevovat na ropných produktech, zejména benzínu a dieselu. Ropa se tedy zřejmě dokáže dostat ze sevření až v momentě, kdy se vyčistí i trh těchto ropných destilátů. Při tlaku na marže ropných rafinerií to však nemusí být vůbec jednoduché.

Za zmínku stojí také číslovka 33,41 milionu. Tolik barelů ropy denně totiž v červenci činila produkce zemí OPECu. Jedná se sice o rekordní historickou hodnotu, avšak v porovnání s předchozími měsíci nejde o neobvyklé číslo. Mnohem zajímavější je pohled na jednotlivé země. Saúdská Arábie například snížila ceny svým asijským odběratelům ve své přetrvávající snaze udržet či navýšit tržní podíl. Asijští zákazníci tak dostávají barel ropy o 1,30 USD levnější, než je cena, na kterou ukazuje regionální benchmark. Libye zase dosáhla (za podpory OSN) dohody s ozbrojenci a její produkce do konce roku také zřejmě poroste.

Ropa do dalších týdnů vstupuje pod značným tlakem a její pokles zdaleka nemusí být před nalezením rovnováhy u konce. O pesimismu na ropném trhu hovoří také fakt, že hedgeové fondy obchodující na Wall Street zvýšily v průběhu posledního červencového týdne své krátké pozice na ropě téměř o 40 000 futures kontraktů. Je to nejvyšší přírůstek od roku 2006 a zároveň 8. týdenní nárůst short pozic v řadě.

1 
Technický pohled na ropu WTI: silně přeprodaný oscilátor Commodity Channel Index, aktuální cena ropy pod 200denním MVA a 22% pokles ceny proti červnovým maximálním hodnotám.


Čtěte více:

Obchodujte komodity (ETC) - s Patria Finance nyní jen za polovinu!
25.08.2016 16:30
ETC (Exchange Traded Commodity) jsou finančním produktem, který je sv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data