Aktualizováno Eurozóna dnešními čísly za průmysl a HDP potvrzuje, že druhý kvartál byl úspěšný. Ekonomika mezikvartálně zrychlila o 0,3 % a meziročně o 1,6 %. Celá EU rostla ještě rychleji (0,4/1,8 %). I když v druhé polovině roku počítáme se zpomalením hospodářského růstu, celkově by měl růst za rok 2016 především díky spotřebě domácností dosáhnout 1,5 %.

Z velkých ekonomik eurozóny se daří v tuto chvíli nejlépe Španělsku (0,7/3,2 %) a Německu (0,4/1,7 %). To je dobrá zpráva i pro Česko, které zveřejní své výsledky příští úterý. Obě ekonomiky těží podle předběžných údajů především z rostoucí zaměstnanosti a spotřeby domácností. Lehkým varováním je pokles německých investic, který díky poklesu vývozů nakonec opticky vylepšil výsledky zahraničního obchodu. To ostatně potvrzuje i pohled na průmyslovou výrobu. Ta sice v červnu jak v Německu, tak i v eurozóně oproti květnu zrychlila, ale za celý kvartál průmysl zpomalil. To je především kvůli odvětvím jako strojírenství, které odrážejí právě slábnoucí investiční aktivitu.

Přes jinak pěkné výsledky eurozóny zůstává zklamáním Itálie, která v druhém kvartále stagnovala, a její meziroční růst zpomalil na pouhých 0,7 %. Kulminující problémy v bankovním sektoru a politické napětí před ústavním referendem navíc mohou brzdit hospodářství třetí největší ekonomiky eurozóny i v druhé polovině roku.
Dnešní čísla nepřináší pro ECB ani trhy nic zásadně nového. Ekonomika rostla v prvním pololetí přes řadu rizik a nejistot slušně a růst především v některých ekonomikách (Německo, Španělsko) je postaven na zdravých přírůstcích zaměstnanosti. ECB se ale nemusí líbit opatrná investiční aktivita, která může na podzim vést k úvahám o natažení stávající politiky kvantitativního uvolňování.