Poslední čísla z americké ekonomiky naznačují, že zpomalení, které ji postihlo na konci roku 2015 a na počátku roku 2016, bylo dáno zejména krizí energetického sektoru. Nešlo tedy pravděpodobně o důsledek slabosti širší ekonomiky. Ve Spojených státech pokračuje velmi dlouhá fáze expanze a je namístě se ptát, co je její příčinou. Podle našeho názoru to jsou tři základní faktory.
První z nich je absence finančních nerovnováh. Na trzích totiž není patrná žádná bublina a domácnostem se podařilo snížit jejich míru zadlužení. K délce expanze přispívá i to, že dosavadní růst byl relativně pomalý a na trhu práce existuje stále dostatek rezerv, jak je patrné z vývoje míry participace. V neposlední řadě je také zřejmé, že se změnil způsob fungování amerického trhu práce. Nezaměstnanost se sice nachází na nízkých hodnotách, vyjednávací síla zaměstnanců je ale stále nízká. Nedochází tak k vysokému tempu růstu mezd a následně ani k růstu inflačních tlaků. Takový vývoj by ekonomický růst zastavil, protože vyšší inflační tlaky by Fed donutily k utažení jeho monetární politiky.
Vyšší ceny ropy nyní přispívají k oživení v americkém energetickém sektoru. K tomu se přidává zmíněná absence finančních nerovnováh, existující rezervy na trhu práce a nízké tempo růstu mezd. Pokud budou tyto podmínky přetrvávat, můžeme očekávat další pokračování expanze americké ekonomiky a podle nás by pak nebyl důvod, proč by Fed měl čekat s normalizací vlastní politiky.
První z následujících čtyř grafů ukazuje meziměsíční změnu zaměstnanosti (v tisících zaměstnanců). Druhý graf zobrazuje chování indexu ISM ve výrobním a nevýrobním sektoru, třetí graf pak objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a poslední graf vývoj důvěry domácností.

Zdroj: Natixis