Aktualizováno Aktualizováno. Index spotřebitelských cen v USA se za září posunul vzhůru o 0,3 procenta. Silným zdrojem růstu byly ceny energií, ať už vezmeme benzín, topný olej nebo elektřinu a plyn. Vzhůru dále mířily ceny zdravotnických potřeb a bydlení. Naopak zlevnily oděvy či ojetá auta. Ceny potravin stagnovaly.
Meziroční inflace se v souladu s konsensem zvedla na 1,5 procenta, čímž se dostala nejvýš skoro za dva roky. V srpnu byla inflace 1,1procentní. Inflaci popohnaly nahoru energie, které už nevykazují v meziročním srovnání tak prudké poklesy. Je to dáno jednak aktuálním zdražováním energií, ale ještě více snížením srovnávací základny, které bylo v září zvláště markantní. U cen potravin se naopak mírný meziroční růst změnil v pokles a vliv na celkový index je směrem dolů.
Zatímco celková inflace podle očekávání zrychluje, o jádrové se to říci nedá. Naopak zde vidíme oproti srpnu mírné zpomalení o desetinu bodu na 2,2 procenta. Toto číslo přitom zaostává za konsensem nastaveným na stagnaci jádrové inflace na 2,3 pct.
Právě na mírně nižší jádrová čísla krátce po zveřejnění trh reagoval poklesem amerických výnosů a lehkým oslabením dolaru. Data však velký dopad mít nebudou. Sice trochu posilují pozici těch, kdo pochybují o dalším zrychlování cen, ale pohled na nejbližší politiku Fedu nemění.
